SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

10 nowych nadajników radia cyfrowego DAB+ dla Polskiego Radia. Operatorem Emitel

Emitel uruchomił 10 nadajników dla Polskiego Radia do nadawania w technologii DAB+ (Digital Audio Broadcasting). Do końca br. zasięg techniczny radia cyfrowego ma objąć 67 proc. Polaków. Trwają prace nad rozpoczęciem emisji w kolejnych lokalizacjach.

Regularna emisja cyfrowa w standardzie DAB+ rozpoczęła się w Polsce 1 października 2013 roku, początkowo nadawania w technologii cyfrowej było możliwe w Krakowie oraz Katowicach.

Obecnie największą sieć nadajników w DAB+ ma publiczna rozgłośnia, która niedawno uruchomiła w technologii cyfrowej nową stację – Polskie Radio Kierowców.

Nowe lokalizacje nadajników Polskiego Radia w DAB+

Na początku października Emitel uruchomił kolejne nadajniki dla Polskiego Radia i emisje DAB+ są dostępne w: Częstochowie, Wiśle, Tarnowie, Szczawnicy, Kaliszu, Przemyślu, Gorzowie i Legnicy.

Trwają prace nad uruchomieniem emisji z kolejnych lokalizacji:  w Skierniewicach, Radomiu, Płocku, Siedlcach i Ostrowi Mazowieckiej. Do końca tego roku w zasięgu technicznym znajdzie się 25 mln potencjalnych odbiorców i około 44 proc. powierzchni Polski.

- Jesteśmy dumni, że pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa udało się w terminie zrealizować kolejny etap powiększenia zasięgu DAB+ dla Polskiego Radia. Radio cyfrowe to możliwość nadawania większej liczby kanałów, lepsza jakość dźwięku i dodatkowe funkcje, takie jak przesyłanie grafiki czy tekstu, które mogą być wyświetlane na odbiorniku DAB+ w samochodzie lub domu - komentuje Maciej Staszak, wiceprezes zarządu firmy Emitel.

W przyszłości system DAB+ ma być również wykorzystywany do powiadomień kryzysowych przekazywanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Możliwe będzie jednoczesne nadanie komunikatów na wszystkich programach, wyświetlanie tekstu oraz infografiki. Komunikaty kryzysowe będą mogły być przekazywane nawet w momencie, kiedy odbiornik będzie nieaktywny (w zależności od odbiornika). System sam wybudzi odbiornik i pozostawi go w stanie oczekiwania.

Aby możliwe było słuchanie audycji radiowych w technologii cyfrowej potrzebny jest odbiornik radiowy w standardzie DAB+. Według zwolenników tej technologii, radio cyfrowe ma zapewniać lepszą jakość dźwięku, a odbiorniki wyposażone w ekrany mogą wyświetlać tekst i obrazy, takie jak okładki płyt, zdjęcia wykonawcy czy logotypy stacji.

Emitel to największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce, zapewnia usługi dla nadawców telewizyjnych i radiowych.

Dołącz do dyskusji: 10 nowych nadajników radia cyfrowego DAB+ dla Polskiego Radia. Operatorem Emitel

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
K.
"Regularna emisja cyfrowa w standardzie DAB+ rozpoczęła się w Polsce 1 października 2013 roku, początkowo nadawania w technologii cyfrowej było możliwe w Krakowie oraz Katowicach."
nie w Krakowie a w Warszawie i Katowicach
po 2 . informacja nieco spóźniona bo od 1 października dab+ ruszył z nowymi nadajnikami
odpowiedź
User
Radiowiec
Moc nadajnika DAB+ np.w Radomiu będzie wynosił 0,1kW to jakaś kpina i czym tu się chwalić...
odpowiedź
User
Tolek 18
Nie chcę cyfry w radiu. Spadnie jakość. Niech zostawią FM a reszta niech słucha tego cyfrowego szajsu
odpowiedź