30. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja: musimy obronić się przed gender i ekologizmem
Musimy się obronić przed przewrotną ideologią gender i błędnym ekologizmem, gdzie miejsce Boga zajmuje człowiek, a miejsce człowieka zajmują zwierzęta; gdzie panuje empatia do losu zwierząt, a brakuje empatii do poczętych dzieci – mówił do uczestników Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja bp Ignacy Dec.
Msza św. pod przewodnictwem i z homilią świdnickiego biskupa seniora zainaugurowała w sobotni wieczór na Jasnej Górze 30. jubileuszową pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do częstochowskiego sanktuarium. Głównym uroczystościom w niedzielę będzie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa "Ewangelia radosną obietnicą".
"Młodych ludzi trzeba kształtować w dobrze, nie w marksizmie"
Wśród uczestników mszy był m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, nazwany przez założyciela i dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka "najlepszym ministrem edukacji i nauki po wojnie". "Ci, którzy nie kochają Polski i Pana Boga, będą wszystko robić, żeby pana zniechęcić; niech się pan nigdy nie zniechęca" – powiedział redemptorysta.
W słowie na zakończenie mszy o. Rydzyk mówił m.in. o działaniach istniejącej od 20 lat Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która otwiera nowe kierunki i planuje dalszy rozwój. Apelował do sympatyków radia, by w swoich środowiskach szukali firm, gotowych systematycznie wspierać szkołę finansowo. Wskazywał przy tym na koszty związane z prowadzeniem Szkoły.
"Marzy mi się, żeby była taka porządna uczelnia, żebyśmy jeszcze więcej kierunków mogli otworzyć, żebyśmy mogli ściągać najlepszych wykładowców, nawet z całego świata (…). Bo to, co katolickie, musi być bardzo porządnie, i to co polskie - bardzo porządne, prawdziwie polskie (…). Nam zależy na tym, żeby było katolickie i polskie. A to, co katolickie i polskie powinno być najlepsze (…). Katolickie, to nie znaczy że dziadowskie (…). Uczelnia kosztuje, chcemy iść dalej" – przekonywał redemptorysta, wskazując, iż "młodych ludzi trzeba kształtować w dobrze, nie w marksizmie", nie – jak mówił - w deprawującej i niszczącej człowieka oraz rodzinę "ideologii LGBT".
O. Rydzyk dziękował polskiej służbie zdrowia – za pracę na co dzień i wsparcie medyczne podczas pielgrzymki. "Całej służbie zdrowia, wszystkim; a szczególnie tym, którzy realizują ten charyzmat prawdziwych lekarzy, z przysięgą Hipokratesa, że będą życia bronić na każdym kroku; są prawdziwymi lekarzami, prawdziwymi pielęgniarzami, pielęgniarkami, a nie rzeźnikami. Nie trzeba mylić tego, bo można być rzeźnikiem nawet w białym stroju, a zwłaszcza ludzi zabijać" – mówił.
W wygłoszonej podczas mszy homilii bp Ignacy Dec ocenił, że – historycznie - już od czasów Oświecenia rosła agresja przeciwko Kościołowi, "pogarda i szyderstwo stały się ulubionym narzędziem walki z chrześcijaństwem", zaś "postulat bezpardonowej walki z Kościołem znalazł się na sztandarach nowożytnych rewolucji": francuskiej, bolszewickiej i kulturowej w 1968 r.
"Postulat ten przejęli i realizowali wodzowie systemów totalitarnych XX wieku, a dzisiaj w nieco łagodniejszy sposób i w nieco innej formie realizują lewackie rządy w wielu krajach świata. Do wrogiego Kościołowi nurtu ideologii ateistycznej dochodzi dzisiaj jeszcze agresja ze strony ideologii religijnych, zwłaszcza radykalnego islamu. Baczni obserwatorzy sytuacji Kościoła informują nas, że chrześcijaństwo – jak to często powtarzamy - jest dzisiaj najbardziej prześladowaną religią w świecie" – mówił świdnicki biskup senior.
Jego zdaniem, "w wielu krajach Europy zachodniej, a ostatnio także w Polsce, wyraźnie wzmogły się ataki na wartości chrześcijańskie". Jak tłumaczył, obserwatorzy tych procesów odczytują to jako próbę osłabienia, a nawet obalenia cywilizacji chrześcijańskiej. Procesowi temu – wyjaśniał biskup – "sprzyja słabość chrześcijaństwa w krajach zachodnich, zapaść demograficzna Zachodu i napływ do Europy imigrantów z inną kulturą i religią".
"Niestety, w ten demontaż chrześcijaństwa włączają się także - świadomie lub nieświadomie - ludzie Kościoła o orientacji lewicowej, naciskani czy też finansowani przez ośrodki będące pod dyktatem ideologii neomarksistowskiej. W praktyce wyraża się to w ciągłym naruszaniu fundamentów chrześcijańskiej kultury europejskiej" – ocenił bp Dec.
"W nauce zastępuje się prawdę ideologią. W etyce milczy się o prawym sumieniu i o prawie naturalnym jako źródle prawa stanowionego i prawego postępowania. Walkę klas zastępuje się walką płci. W sztuce odchodzi się od wartości piękna, a w religii zapomina się o świętości jako celu postępowania i całego ludzkiego życia" – kontynuował hierarcha.
"Wiele osób z życia publicznego stało się dziś zakładnikami liberalnych mediów"
Może martwić – ocenił biskup – "że w procesy te dają się wciągać także niektórzy katolicy z tzw. Kościoła otwartego, wspomagani przez obecnych w mediach – zwłaszcza na portalach internetowych - dyżurnych teologów, duchownych i świeckich".
"Wiemy, że wiele osób z życia publicznego stało się dziś zakładnikami liberalnych mediów, gdzie często mówi się o prawdzie, ale nie mówi się prawdy. Gdzie mówi się o demokracji, a jej się zaprzecza w słowach i czynach. Gdzie mówi się o wolności, a rozumie się ją jako wolność od obowiązków, od powinności dyktowanej przez sumienie, od nakazów i zakazów pochodzących od Boga" – powiedział bp Ignacy Dec.
"My zaś mówimy, że wolność jest miarą godności człowieka; jest darem i zadaniem; że jest ona na usługach prawdy i dobra; że jesteśmy wolni po to, by wybierać prawdę i dobro – by w ten sposób budować, a nie niszczyć siebie i drugich" – dodał hierarcha. Jak ocenił, "wśród osób i instytucji atakowanych przez liberalne media znajduje się od lat Radio Maryja". Nawiązał m.in. do postępowania sądowego, które przeciwko związanej z radiem fundacji Lux Veritatis rozpoczęło stowarzyszenie Watchdog Polska.
"Śledząc to postępowanie, widać gołym okiem, że jest to celowe działanie zmierzające do wyciszenia czy nawet do zniszczenia tego medium, które – według Polaków, i to większości narodu w kraju i za granicą – jest darem opatrzności, aby karmić nasze społeczeństwo tradycyjną, zdrową nauką Kościoła. Wielu słuchaczy tego radia mówi, że jest to także atak na nich jako że utożsamiają się z tym, co radio głosi, co promuje i co odrzuca" – powiedział bp Dec.
Emerytowany biskup świdnicki nawiązał również do przyjętej w Parlamencie Europejskim rezolucji, w której stwierdzono, iż ograniczanie praw do antykoncepcji i aborcji stanowi naruszenie praw człowieka. "Prawo do życia zamieniono na prawo do zabijania (…). Dla PE ważniejsza okazała się aborcja niż ratowanie obywateli przed pandemią" – skomentował.
Biskup pouczał, że w sytuacji ataków na Pana Boga, katolikom nie wolno stać z założonymi rękami. "Nie powinniśmy być bierni i obojętni i winniśmy podjąć obronę prawdy, dobra, sprawiedliwości, uczciwości. Gdy jednak nie możemy w sposób ewangeliczny przekonać o słuszności bożych słów i naszych dobrych działań, pozostaje nam zawsze modlitwa i cierpliwe znoszenie życiowych porażek, które Bóg może przemienić w przyszłości na zwycięstwo" - podsumował.
Radio Maryja to ogólnopolska katolicka rozgłośnia radiowa, założona 8 grudnia 1991 r. Należy do Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. W ciągu minionych lat działalności przy Radiu Maryja powstały Telewizja Trwam, Nasz Dziennik, miesięcznik "W Naszej Rodzinie", a także Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Fundacja "Lux Veritatis" i Fundacja "Nasza Przyszłość".
Dołącz do dyskusji: 30. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja: musimy obronić się przed gender i ekologizmem