SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Anonymous atakuje witryny w kolejnych krajach

Grupa użytkowników, która przeprowadziła na początku października atak na SGAE, hiszpańskie ministerstwo kultury i stowarzyszenie Promusicae, od trzech tygodni organizuje ataki także na inne strony.

Do tej pory jej działania spowodowały 742 przerwy w działaniu 11 serwisów i ponad 550 godzin niedostępności witryn. Wskutek cyberprotestów najbardziej ucierpiały brytyjska kancelaria prawna ACS:Law (179 godzin awarii), zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki RIAA (127 godzin) i Aiplex Software (123 godziny) - podaje PandaLabs, laboratorium systemów zabezpieczających firmy Panda Security.

Rozproszone ataki typu DDoS (Distributed Denial of Service) na hiszpańskie towarzystwo praw autorskich SGAE, hiszpańskie ministerstwo kultury i stowarzyszenie Promusicae rozpoczęły się na początku października. Zorganizowała je grupa cyberaktywistów działająca pod nazwą "Anonymous", powodując 119 przerw w działaniu serwisów i ponad 68 godzin niedostępności stron. Witryna www.sgae.es była niedostępna najdłużej, bo przez ponad 41 godzin od rozpoczęcia ataku.

Nazwa nadana serii protestów przeciwko agencjom i firmom chroniącym prawa autorskie to Operation Payback ("operacja odwet"). Akcja spowodowała dotychczas 742 przerwy w działaniu 11 stron internetowych organizacji, które stały się obiektem ataków. Wskutek przerw strony były niedostępne łącznie przez ponad 550 godzin.

Witryna

Przerwy w działaniu

Okres niedostępności (w godzinach)

aiplex

313

123

ACS:Law

152

179,07

RIAA

104

127

AFACT

43

21,43

MPAA

3

23,2

DAVENPORT LYONS

3

8,55

IFPI

3

0,09

BPI

2

0,06

SGAE.ES

22

41,45

MCU.ES

28

20,41

PROMUSICAE.ES

69

6,29

 

 

 

W sumie

Przerwy w działaniu

Okres niedostępności (w godzinach)

 

742

550,55


"Popularyzacja działań tej grupy sprawiła, że przyłączyło się do niej wielu użytkowników nie dysponujących dużą wiedzą techniczną. Istnieje wiele tutoriali i narzędzi umożliwiających przeprowadzanie rozproszonych ataków DDoS w sieci. Oznacza to również, że nie wszyscy podejmują kroki w celu zacierania za sobą śladów, takie jak ukrywanie adresu IP. W przypadku śledztwa możliwe byłoby odszukanie niektórych uczestników protestu" - stwierdził Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs.

Akcja pod nazwą Operation Payback rozpoczęła się we wrześniu. Samozwańcza "anarchistyczna" grupa aktywistów broniących prawa do dzielenia się plikami w systemie P2P i protestujących przeciwko działaniom agencji ochrony praw autorskich nie uważa się za cyberprzestępców i zapewnia, że nie kieruje się pobudkami finansowymi. "Dla jasności, nie akceptujemy czerpania zysków z botnetów i złośliwych kodów, ale czynności uznawane za cyberprzestępstwa to w ogromnej większości rzeczy tak proste jak pobranie ulubionej piosenki bez płacenia za nią absurdalnych kwot (z których zaledwie ułamek trafi do artysty)” - czytamy w wywiadzie z grupą przeprowadzonym przez Panda Security. "Będziemy działać, dopóki będziemy wściekli" -  oświadczył przedstawiciel grupy.

Eksperci spodziewają się, że w najbliższych dniach użytkownicy należący do grupy, którzy wykorzystują do komunikowania się możliwości jakie daje im sieć (profile na Facebooku, konta na Twitterze, rozmaite strony internetowe, wpisy na blogach, forach), będą kontynuować tego typu ataki na aktualne i nowe cele.

Dołącz do dyskusji: Anonymous atakuje witryny w kolejnych krajach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl