Artur Żmijewski "kręci" dokument o Jasnej Górze
Złożony z około 35 krótkich odcinków cykl dokumentalny,przedstawiający ponad 600-letnie dzieje Jasnej Góry, powstaje m.in.w częstochowskim sanktuarium.
Głównym narratorem filmu jest popularny aktor Artur Żmijewski,który w środę i czwartek uczestniczył w zdjęciach na terenieklasztoru.
- Dla mnie to jest bardzo trudne wyzwanie, dlatego że w moimzawodzie na ogół ma się do dyspozycji partnera, innych ludzi. A tojest taki rodzaj monodramu, który trzeba odgrywać; to są słowanapisane przez kogoś innego, a trzeba je interpretować jakby byłymoimi własnymi słowami; to takie słowa, w których trzeba zawrzećwiele informacji istotnych dla opowiedzenia całej historii -powiedział aktor, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.
Żmijewski podkreślił, że udział w filmie to dla niego radosne,wzbogacające wiedzę doświadczenie. - Robimy film o tym wspaniałymmiejscu, o jego historii, o ludziach, którzy byli z nim związani, owszystkich fantastycznych rzeczach, które tu miały miejsce. To zjednej strony wspaniała przygoda, z drugiej lekcja i nauka dla naswszystkich, bo możemy to miejsce obejrzeć od strony, od którejzwykłemu śmiertelnikowi raczej się to nie zdarza -powiedział.
Każdy odcinek cyklu potrwa 10-12 minut; złoża się na niego filmowei fotograficzne materiały archiwalne, sceny kręcone współcześnie,wywiady z ojcami paulinami oraz ze świadkami wydarzeńprzedstawianych w filmie. Produkcja ma ukazać niezwykłość JasnejGóry i jej znaczenie w historii Polski.
Jeden z odcinków będzie poświęcony Prymasowi Tysiąclecia kard.Stefanowi Wyszyńskiemu, inny papieżowi Benedyktowi XVI, kilkaJanowi Pawłowi II. Będą także poświęcone np. obchodom mileniumchrztu Polski, odnowieniu Ślubów Jasnogórskich Jana Kazimierza,historii klasztoru i jego gospodarzy - paulinów.
W czwartek ekipa filmowa nakręciła sceny ze Żmijewskim, wktórych wypowiada on swoje komentarze: przed klasztorem, najasnogórskim Szczycie, w kaplicy, w sali rycerskiej, bazylice.Tekst komentarza napisał dziennikarz, pisarz, znawca pontyfikatuJana Pawła II, Janusz Poniewierski.
Reżyserem i scenarzystą jest Paweł Woldan. "Formuła krótkichfilmów 10-12 minutowych w dzisiejszych czasach chyba sprawdza sięnajlepiej. Odcinki nie są za długie, natomiast mogą być treściwe" -ocenił reżyser, według którego serial ma też zachęcać do przyjazdudo Częstochowy i odwiedzenia sanktuarium.
Film realizuje firma producencka Artrama, która wcześniejwyprodukowała m.in. cykl 56 odcinków o najważniejszych wydarzeniachpowojennej historii Polski, film o narodzinach i działalności"Solidarności" od sierpnia 1980 roku do stanu wojennego, a takżecztery odcinki o historii Polski w latach 1988- 1989. Firmaprodukuje też dla TVP popularny serial "Na dobre i na złe", równieżz udziałem Artura Żmijewskiego.
Dołącz do dyskusji: Artur Żmijewski "kręci" dokument o Jasnej Górze