Ben&Jerry's przejdzie w Paradzie Równości w Warszawie z postulatem równości małżeńskiej
Marka lodów Ben&Jerry's (Unilever) w tym roku wystąpi na warszawskiej Paradzie Równości z hasłem #MałżeństwaDlaWszystkich. - Czas na równość małżeńską, nie tylko związki partnerskie - informuje marka, która współpracuje przy tej inicjatywie ze Stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza.
Ben&Jerry's i Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza rok temu zawiązały partnerstwo, którego celem jest zapewnienie prawa do zawarcia małżeństwa dla wszystkich, niezależnie od orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.
Od tamtej chwili obie organizacje zabiegają o społeczne przekonanie i zaangażowanie, zakładając, że równość małżeńska powinna zostać zagwarantowana w polskim prawie najpóźniej do roku 2025.
Teraz razem koncentrują się na równości małżeńskiej.
- Rodziny z dziećmi wyjeżdżają z Polski, bo boją się o swoje bezpieczeństwo - mówi Ola Kaczorek, współprzewodnicząca Stowarzyszeniu Miłość Nie Wyklucza. - Tak, takie rodziny istnieją, tu i teraz, i potrzebują ochrony ze strony państwa. Kiedy jednemu z rodziców coś się stanie, dziecko zostaje odebrane przez sąd, bo wedle prawa drugi rodzic to obca osoba. Zgodnie z przekazem polityków - chrońmy dzieci. Dlaczego odmawiamy im prawa do bezpieczeństwa, które mają ich rówieśnicy? - argumentuje.
- Mamy długą historię angażowania się na rzecz sprawiedliwości społecznej, w tym praw społeczności LGBT+ i równości małżeńskiej - podkreśla Martyna Kaczmarek, brand manager marki Ben&Jerry's. - Już w 1989 r. Ben & Jerry's był pierwszym pracodawcą w Vermont, który oferował ubezpieczenie zdrowotne partnerom pracowników, w tym parom tej samej płci. Wierzymy i walczymy o to aby każdy miał pełne i równe prawa obywatelskie. Małżeństwa dla wszystkich, bo miłość nie wyklucza! - dodaje Kaczmarek.
Ben&Jerry's w Polsce od dwóch lat
Marka Ben&Jerry's zadebiutowała w Polsce w 2017 roku. Od 2018 roku wspiera na naszym rynku społeczność LGBTQ+. W czerwcu ubiegłego roku razem ze Stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza i Fundacją Wolontariat Równości przywrócili symbolicznie Tęczę na Placu Zbawiciela za pomocą wody i światła. Aktywacja zdobyła wiele nagród reklamowych w kraju i poza jego granicami.
Równość małżeństw w kilkunastu krajach
Równość małżeńska obowiązuje w 16 krajach Europy i 27 krajach na świecie, m.in. w Kolumbii, Republice Południowej Afryki i na Tajwanie.
W kolejce są też kolejne kraje, takie jak Czechy, które wcześniej wprowadziły namiastkę równości w postaci związków partnerskich. - Tymczasem w Polsce politycy wciąż udają, że pary tej samej płci i tęczowe rodziny nie istnieją, a prawo do godnego i bezpiecznego życia należy się tylko niektórym - podnosi Hubert Sobecki, współprzewodniczący Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.
Dołącz do dyskusji: Ben&Jerry's przejdzie w Paradzie Równości w Warszawie z postulatem równości małżeńskiej