Bielizna dla zawałowców
W niemieckich zakładach Philips Research w Aachen opracowano inteligentną elektroniczną bieliznę
W niemieckich zakładach Philips Research w Aachen opracowano inteligentną elektroniczną bieliznę, która jest czuła na zmiany rytmu pracy serca i może ostrzegać przed zawałem.
Co więcej, w przypadku zagrożenia życia – np. zatrzymania akcji serca - garderoba może także wezwać służby ratownicze.
Urządzenie wykorzystuje czujniki elektryczne fabrycznie wplecione w bieliznę. Wykrywają zmiany pola elektrycznego na skórze, będące odzwierciedleniem rytmu pracy serca. Dodatkowo bielizna analizuje poziom stresu użytkownika i na podstawie zgromadzonych danych określa ryzyko wystąpienia zawału. Niestety rozwiązanie nie jest idealne, a obecnie podstawowym problemem naukowców jest stworzenie oprogramowania, które umożliwiałoby rozróżnienie przyspieszenia akcji serca związanego z dużym poziomem stresu od tego wynikającego z aktywności fizycznej.
Rozwiązanie jest kolejnym krokiem na przód w dziedzinie mobilnego EKG. Diagnostyczna bielizna ma kilka zalet w porównaniu do badań wykonywanych przez telefon, m.in. nie wymaga kontaktu ze skórą w okolicy serca, a do badania nie trzeba używać specjalnych elektrod pokrytych przewodzącym żelem. Co więcej, EKG wbudowane w bieliznę pozostaje niewidoczne dla osób postronnych, a ścisłe przyleganie do skóry zapewnia dobrą jakość sygnału.
Brytyjska Heart Foundation powitała doniesienia o wynalazku z entuzjazmem, choć zastrzegła że konieczne jest przeprowadzenie testów, aby wyeliminować nieprzewidziane sytuacje. Koen Joosse, szef zespołu twórców „zawałowej” bielizny powiedział, że takie próby rozpoczną się już wkrótce.
Dołącz do dyskusji: Bielizna dla zawałowców