Carrefour znosi dobrowolność pracy w niedziele niehandlowe. Pracownicy oburzeni, związki szykują protest
Sieć sklepów Carrefour Polska odstąpiła od testowanej zasady dobrowolności pracy w niedziele niehandlowe - przekazała firma portalowi Wirtualnemedia.pl. Związkowcy z "Solidarności" krytykują tę nagłą w ich ocenie decyzję i zapowiadają, że będą protestować. - Carrefour postawił nas przed faktem dokonanym. W ślad za krajową sekcją pracowników handlu NSZZ "Solidarność" będziemy organizować pikiety - informuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Paweł Skowron, przewodniczący OZ NSZZ "Solidarność" w Carrefour Polska.
Od początku października Carrefour umożliwia klientom zrobienie zakupów we wszystkie niedziele w ponad połowie swoich sklepów. dzieje się to w ramach testów usług pocztowych, realizowanych we współpracy z firmą PointPack.
Testy usług pocztowych w Carrefour rozszerzono na 129 sklepów z ponad 250 sklepów własnych. Za pracę w niedziele z zakazem handlu pracownicy dostają dodatki - informowała sieć.
Jeszcze niedawno Izabella Rokicka, odpowiedzialna za komunikację w Carrefour Polska, mówiła nam: "W przypadku pracy w niedziele niehandlowe nasza sieć zaoferowała swoim pracownikom testowanych sklepów dobrowolność pracy, a także z tytułu wykonywania pracy w niedziele niehandlowe, oprócz wynagrodzenia za pracę, otrzymają oni dodatek za każdą godzinę pracy w niedziele w kwocie stanowiącej równowartość 30% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, określonego w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę".
Carrefour znosi dobrowolność pracy w niedziele niehandlowe
Jak jednak wynika z oświadczenia przekazanego portalowi Wirtualnemedia.pl 11 października, sieć zmieniła zasady pracy dla załogi w niedziele niehandlowe.
- W pierwszych fazach testów usług odbioru paczek kurierskich zakładaliśmy dobrowolność pracy naszych pracowników w niedziele niehandlowe. Jednak z uwagi na dużą popularność naszych sklepów w te dni oraz w celu zapewnienia usłudze stabilności organizacyjnej i zagwarantowania naszym klientom najlepszych doświadczeń zakupowych zdecydowaliśmy o odstąpieniu od tej możliwości. Niezmiennie dążymy do wypracowania najlepszego modelu pracy we wszystkie dni tygodnia - czytamy w przekazanym naszej redakcji komunikacie.
Francuska sieć zaznaczyła jednak, że "o rozpoczęciu testów nowej usługi, jak również o jej kolejnych fazach informujemy z wyprzedzeniem zarówno naszych partnerów społecznych, jak i naszych pracowników".
Związkowcy: Carrefour postawił pracowników przed faktem dokonanym
Zupełnie inaczej sprawę widzi reprezentujący pracowników sklepów Carrefour Paweł Skowron, przewodniczący OZ NSZZ "Solidarność" w firmie. W rozmowie z naszym portalem mówi wprost: pracodawca postawił załogi "przed faktem dokonanym".
- Carrefour [przyp. red.] powiadomił związki i rady pracowników o wycofaniu się z zasady dobrowolności pracy pracowników w niedziele niehandlowe. Na tym kończy się dialog Carrefoura ze związkami zawodowymi, partnerem społecznym. Pracownicy, mówiąc w delikatnych słowach, byli bardzo mocno oburzeni i zdezorientowani decyzją Carrefour. Ich zdaniem firma, zmieniając decyzję praktycznie z dnia na dzień, jest dla nich zupełnie niewiarygodna. Mówi się o dobru klientów, a gdzie jest dobro pracownika? - pyta retorycznie Paweł Skowron.
Związkowiec tłumaczy nam, skąd prawdopodobnie wynika decyzja Carrefoura o zmianie co do dobrowolności pracy w niedziele. - Pracodawca najpierw wprowadził owszem dobrowolność, ale nie spodziewał się skali odmów pracowników. Załogi gremialnie odmawiały pracy w niedziele. Były nawet przypadki, że niektóre sklepy z tego powodu się nie otwierały. Stąd pewnie zwrot Carrefour, jeśli chodzi o zasadę dobrowolności pracy w niedziele niehandlowe - wyjaśnia szef "Solidarności" w Carrefour Polska.
Paweł Skowron w rozmowie z Wirtualnemedia.pl stwierdza, że przedstawiciele Carrefour prowadzą z pracownikami "pozorowany dialog", co nie może zostać bez reakcji.
- Trudno rozmawiać z kimś, kto stawia nas przed faktem dokonanym. W ślad za krajową sekcją pracowników handlu NSZZ "Solidarność" będziemy organizować pikiety . Pracodawca nie pozostawia nam wyboru skoro spycha nas do parteru. O szczegółach będziemy informowali wkrótce - ujawnia nam Paweł Skowron z "Solidarności".
Obecnie pod szyldem sieci Carrefour działa na polskim rynku już ponad 900 sklepów w 6 formatach. Są to: hipermarkety, supermarkety, sklepy hurtowo-dyskontowe, osiedlowe, sklepy specjalistyczne oraz sklep internetowy.
Według sondażu przeprowadzonego przez UCE Research dla Grupy AdRetail, 54,9 proc. Polaków uważa, że sklepy powinny być otwarte w każdą niedzielę, 35,8 proc. jest przeciw, a 9,3 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.
Dołącz do dyskusji: Carrefour znosi dobrowolność pracy w niedziele niehandlowe. Pracownicy oburzeni, związki szykują protest