Cyfrowa koordynacja
Przygotowanie wspólnego stanowiska w sprawie planów sieci cyfrowej telewizji i radia było tematem kolejnego spotkania z serii konferencji koordynacyjnych w ramach przygotowań do II Sesji Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej
W dniach 8 i 9 lutego 2005 r. w Warszawie w siedzibie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty odbyło się kolejne spotkali się, w którym oprócz strony polskiej, uczestniczyli przedstawiciele administracji łączności i organizacji nadawców z Niemiec, Danii i Szwecji. Omawiane były końcowe plany sieci nadajników naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T i cyfrowego radia T-DAB.
Celem spotkania było wypracowanie wspólnego stanowiska na Regionalną Konferencję, a także uzgodnienia dotyczące użytkowania poszczególnych częstotliwości i obszarów. Podczas obrad II Sesji Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej w Genewie w 2006 r. zostanie podjęta decyzja o sposobie zagospodarowania widma częstotliwości dla potrzeb radiofonii i telewizji cyfrowej na kolejne dziesięciolecia.
Omówiono również elementy wspólne narodowych strategii przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe. Dla strony polskiej dokumentem wyjściowym do rozmów był projekt "Strategii przejścia z techniki analogowej na cyfrową w zakresie telewizji naziemnej", opracowany przez Międzyresortowy Zespół ds. Wprowadzenia Telewizji i Radiofonii Cyfrowej w Polsce. Do końca lutego br. projekt tej Strategii ma być przedstawiony przez Ministra Infrastruktury podczas obrad Rady Ministrów.
Przedstawiciele URTiP zapoznali zebranych z planami początkowymi okresu przejściowego wdrażania telewizji cyfrowej DVB-T. Wskazali również na konieczność intensyfikacji uzgodnień zakresów częstotliwości pomiędzy administracjami Polski, Niemiec, Danii i Szwecji tak, aby uruchamianie naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce mogło rozpocząć się jeszcze w tym roku - poinformował Jacek Strzałkowski Rzecznik Prasowy URTiP.
Dołącz do dyskusji: Cyfrowa koordynacja