SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Do 2020 roku Ultra HD ma stać się standardem

W raporcie przygotowanym przez IHS Electronics & Media pojawiły się zapowiedzi szybkiej popularyzacji nowego standardu Ultra HD, w którym w ciągu najbliższych 7 lat ma nadawać ponad 200 kanałów.

IHS przewiduje, że do 2020 roku w 140 mln gospodarstw domowych dostępny będzie przynajmniej jeden kanał nadający w rozdzielczości Ultra HD (4K). Wówczas ma być aktywnych 50 mln dekoderów, które pozwolą na odbiór treści w wysokiej jakości.

Firma dodaje, że już w 2025 roku na rynku będzie obecnych 1 tys. kanałów oferujących rozdzielczość Ultra HD. Tym samym wideo w tym standardzie ma zostać wdrożone jeszcze szybciej niż będący obecnie standardem HDTV.

Wiodący aktualnie standard HD TV został przyjęty w 1990 roku, lecz dopiero 12 lat później stworzono dla niego ekosystem. Od roku 2006 obserwuje się wdrażanie tej technologii na rynku. Oferuje ona rozdzielczość obrazu w pionie rzędu 720 (HD) lub 1080 (Full HD) pikseli. W nowym standardzie Ultra HD (4K) pozioma rozdzielczość ma wynosić natomiast 3840 pikseli.

Wśród nadawców, którzy już teraz zapowiedzieli wdrożenie znajduje się Netflix, który ma oferować wideo w tej jakości już w przyszłym roku. Odtwarzanie w Ultra HD ma wymagać od internautów łącza o minimalnej przepustowości 15 Mb/s.

Dołącz do dyskusji: Do 2020 roku Ultra HD ma stać się standardem

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
iksiński
Jeżeli przy 32 calach widownia ma problem z odróżnieniem SD od HD a przy 40 calach z HD Ready / Full HD to nie do końca wierzę w ten sukces (info na podstawie badań EBU z 2010r.). HD przebiło się głównie poprzez USA gdzie z jednej strony mieliśmy do czynienia z relatywnie (względem Europy) dużymi odbiornikami i jakością NTSC - realnie 450-500 linii.

ULTRA HD będzie widoczne na matrycach pow. 50 cali (które być może staną się standardem - dzisiejsza sprzedaż w europie to średnio 40 cali). Podstawowy problem to jednak dostępność pasma - nawet przy zastosowaniu jeszcze lepszej kompresji i modulacji będzie problem z telewizją naziemną, a byc może także satelitarną.
odpowiedź