SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od soboty banki muszą udostępniać dane o rachunkach klientów innym podmiotom. "Zaostrzy się konkurencja"

Nowe produkty i usługi finansowe czy możliwość łatwiejszego zarządzania kilkoma kontami w różnych bankach – to efekt zmian, które od 14 września są zobowiązane wdrożyć banki. Zgodnie z wymogami unijnej dyrektywy PSD2 muszą one udostępnić innym podmiotom dostęp do rachunków swoich klientów za pośrednictwem tzw. otwartego API. Otwarta bankowość spowoduje większą konkurencję na rynku finansowym i wzmocni pozycję klientów oraz stworzy szerokie pole do rozwoju fintechów.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

– Od 14 września banki zobowiązane będą do udostępnienia tzw. API, czyli interfejsu dostępowego, za pomocą którego podmiot trzeci, posiadający stosowną licencję, będzie mógł niejako dostać się na rachunek bankowy klienta i podejrzeć historię tego rachunku albo inicjować transakcję płatniczą. Większość polskich banków ma już wdrożone API, najczęściej w tzw. standardzie PolishAPI i są one gotowe na wejście nowych przepisów – mówi Tomasz Klecor, partner w Kancelarii Legal Geek.

Zmiany związane są z unijną dyrektywą PSD2, która od 14 września wymusi na bankach nie tylko stosowanie silnych narzędzi uwierzytelniających (tzw. podwójne uwierzytelnianie) w przypadku logowania klientów do konta bankowego i płatności kartą, ale również wdrożenie tzw. otwartej bankowości. Zgodnie unijnymi wymogami banki muszą do 14 września udostępnić zewnętrznym podmiotom (tzw. podmiotom trzecim) otwarte środowisko API, które pozwoli im na dostęp i przetwarzanie danych klientów. W oparciu o nie start-upy finansowe, serwisy płatnicze oraz inne banki będą mogły projektować nowe aplikacje finansowe i wdrażać nowe usługi.

– Dla banku oznacza to większą konkurencję, ale także nowe możliwości, ponieważ bank również może być tym tzw. podmiotem trzecim, który uzyskuje dostęp do rachunków swoich konkurentów – mówi Tomasz Klecor. – Przykładowo, jeden bank będzie mógł udostępnić w swojej bankowości internetowej możliwość podglądu rachunku w innym banku. To oznacza, że jako klient, mając rachunki w kilku różnych bankach, być może będę mógł zarządzać nimi z poziomu jednego.

Dla rynku finansowego wdrożenie otwartej bankowości, możliwości dostępu do rachunku przez API oznacza przede wszystkim nowe usługi płatnicze, które umożliwią zarządzanie kilkoma rachunkami bankowymi czy nowe sposoby płatności, które nie wymagają karty płatniczej bądź pozwalają na szybsze wykonanie płatności w sklepie internetowym. Nowe przepisy stworzą też szerokie pole do rozwoju fintechów.

– Dla fintechów oznacza to przede wszystkim łatwiejsze świadczenie usług płatniczych. Od 14 września będą mieć API i będą mogli się do takiego rachunku dostać, jeżeli tylko będą posiadać odpowiednią licencję – mówi Tomasz Klecor.

Jak podkreśla, konsekwencje wdrożenia wymogów związanych z dyrektywą PSD2 dla klientów będą głównie pozytywne. Ci zyskają przede wszystkim dostęp do nowych usług płatniczych i możliwość łatwiejszego zarządzania kilkoma rachunkami bankowymi. Tzw. otwarta bankowość spowoduje większą konkurencję na rynku finansowym i wzmocni pozycję konsumentów.

– Banki świetnie przygotowały się na tę rewolucję. Na początku się jej bały, a później dostrzegły możliwości, które również dla nich wynikają z dyrektywy PSD2. Tak więc nie ma podstaw do obaw, że banki będą nieprzygotowane do zmian - dodaje Klecor.

Dołącz do dyskusji: Od soboty banki muszą udostępniać dane o rachunkach klientów innym podmiotom. "Zaostrzy się konkurencja"

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Test
Szczerze bardzo nie podoba mi się ta możliwość. Jak dobrze rozumiem to ja Ada firma, spółka z jakąś licencja będzie mogła nie tylko podglądać nasze rachunki- ile mam kasy, historię czy nawet obciążyć rachunek itd.? Jeśli tak jest to po prostu nie normalne. Czy jest moiwosc abym w banku w którym mam konto zastrzegł że nie wyrażam zgody aby jaka kolwiek firma czy spółka miała dostęp do mojego rachunku, nawet gdyby teoretycznie uzyskała moja zgodę?
odpowiedź
User
Valdi
Szczerze bardzo nie podoba mi się ta możliwość. Jak dobrze rozumiem to ja Ada firma, spółka z jakąś licencja będzie mogła nie tylko podglądać nasze rachunki- ile mam kasy, historię czy nawet obciążyć rachunek itd.? Jeśli tak jest to po prostu nie normalne. Czy jest moiwosc abym w banku w którym mam konto zastrzegł że nie wyrażam zgody aby jaka kolwiek firma czy spółka miała dostęp do mojego rachunku, nawet gdyby teoretycznie uzyskała moja zgodę?
odpowiedź
User
Valdi
Pozostaje w takim razie tylko gotówka. I nie chcąc być podglądanym przez podmioty trzecie, policję, urząd skarbowy itp. należy płacić gotówką. Wzmocni się zatem ponownie rola gotówki. Kto tego nie zrobi, sam sobie szkodzi :)
odpowiedź