Edipresse: Badanie PBC to w tej chwili najlepsze badanie czytelnictwa
- Głosy podważające jakość badań PBC wysuwane są głównie przez agencje mediowe. Jest to element negocjacji - wiadomo nie od dziś, że dużo łatwiej jest agencjom negocjować na podstawie danych ZKDP - mówi nam Krzysztof Mijakowski, szefa działu analiz i planowania mediów wydawnictwa Edipresse.
Na początku listopada br. informowaliśmy o tym, że tygodnik „Wprost” zastanawia się nad całkowitą rezygnacją z Polskich Badań Czytelnictwa. - Są zbyt drogie i nie oddają czytelnictwa wydań elektronicznych - twierdzi Point Group. Szef PBC na łamach Wirtualnemedia.pl bronił badania. - Mamy 90 nowych zmiennych i prowadzimy zaawansowane testy pomiaru wydań cyfrowych - mówił nam w ubiegłym tygodniu Waldemar Izdebski, prezes PBC. O pracach nad zmianami w badaniu rozmawialiśmy także z Wiesławem Podkańskim, prezesem Izby Wydawców Prasy, która jest partnerem PBC (więcej na ten temat).
- Badanie PBC mimo swoich niedoskonałości jest w tej chwili najlepszym badaniem mierzenia czytelnictwa prasy, jakie możemy przeprowadzić. Śmiem twierdzić, że jest jednym z najlepszych badań dotyczących mediów przeprowadzonych w Polsce. Nieprzypadkowo na naszej próbie działa NetTrack, a także ważony jest panel Megapanelu Gemiusa. Problem z PBC polega na tym, że prasa jest mierzona „dwuwalutowo”, ponieważ dochodzą jeszcze dane sprzedaży prasy ZKDP, które niektórzy próbują zestawić, a tego robić nie można, ponieważ jest to łączenie dwóch zupełnie rożnych rzeczy - mówi w rozmowie z nami Krzysztof Mijakowski, szefa działu analiz i planowania mediów Edipresse.
- Głosy podważające jakość tych badań wysuwane są głownie przez agencje mediowe (jako element negocjacji - wiadomo nie od dziś, że dużo łatwiej jest agencjom negocjować na podstawie danych ZKDP. Z drugiej strony te same agencje bardzo chętnie korzystają z danych PBC przy tworzeniu prezentacji dla klientów (różnego rodzaju tablice dwuwymiarowe) i wtedy głosy o bezcelowości tworzenia tego badania przycichają. Co do sprzedaży „elektronicznej”, to stanowi ona obecnie w Polsce w dalszym ciągu margines ogółu sprzedaży - także nie przeceniałbym tego kanału dystrybucji, co nie znaczy że wewnątrz IWP i PBC nie tworzone są projekty dostosowania PBC do wciąż zmieniających się warunków rynkowych - podkreśla Mijakowski.
- Właśnie w tej chwili jesteśmy w trakcie przeprowadzania takich zmian, o efektach których rynek dowie się już niedługo. Nie chciałbym komentować decyzji innych wydawców prasy, ale to, że jeden dom wydawniczy "wychodzi" z badania (zdarzyło się to już wiele razy wcześniej) nie świadczy od razu, że to badanie jest złe i na podstawie tego nie wyciągałbym pochopnych wniosków, zwłaszcza że kilkudziesięciu wydawców w tym badaniu pozostało - mówi Krzysztof Mijakowski.
Warto przypomnieć, że PBC jest jednym z największych badań czytelnictwa prasy na świecie, zbierającym rocznie ok. 42 tys. wywiadów próby imiennej. Badanie PBC dostarcza danych o zasięgu i czytelnikach 180 tytułów prasowych różnej periodyczności. Właścicielem spółki Polskie Badania Czytelnictwa jest ZKDP - Związek Kontroli i Dystrybucji Prasy.
Dołącz do dyskusji: Edipresse: Badanie PBC to w tej chwili najlepsze badanie czytelnictwa