Gdy piecze i boli ...
Z badania TNS OBOP* wynika, że trzech na dziesięciu Polaków w ciągu trzech ostatnich miesięcy korzystało ze środków wspomagających trawienie
Co ósmy badany sięga po środki gastryczne raz w tygodniu lub częściej, taki sam odsetek respondentów korzysta z nich średnio od jednego do trzech razy w miesiącu.
Raz na kilka miesięcy lub rzadziej po środki ułatwiające trawienie sięga 36% badanych, nieco większy odsetek (39%) deklaruje, że nie używa ich nigdy.
Z badania TNS OBOP wynika ponadto, że użytkownikami leków wspomagających trawienie są przede wszystkim kobiety - 28% badanych kobiet sięga po takie leki przynajmniej raz w miesiącu. Z taką samą częstotliwością czyni to jedynie 18% mężczyzn.
Częstotliwość użytkowania leków wspomagających trawienie wzrasta także z wiekiem. O ile tylko 8% osób w wieku 15-24 lata przyznaje się do korzystania ze środków gastrycznych przynajmniej raz w miesiącu, o tyle w grupie wiekowej osób 65-letnich i starszych korzysta z nich już 39% badanych. Największy przyrost odsetka użytkowników następuje przy przejściu z grupy wiekowej 25-34 lata do grupy 35-44 lata.
*Dane pochodzą z badania OTC Track. OTC Track to badanie o charakterze syndykatowym prowadzone dla marek leków dostępnych bez recepty. OTC Track obejmuje monitoring znajomości marek, reklam oraz używania leków OTC na przestrzeni całego roku. Każdego tygodnia w badaniu uczestniczy 250 Polaków w wieku 15 lat i więcej i wypowiada się na temat leków z różnych kategorii (środki przeciwbólowe, leki na przeziębienie i grypę, środki na ból gardła, witaminy i preparaty witaminowe, leki wspomagające trawienie, leki przeciw alergii). Próba jest reprezentatywna dla populacji Polaków w wieku 15 i więcej lat ze względu na województwo, wielkość miejscowości zamieszkania, płeć, przedział wiekowy i wykształcenie badanych. Dane przedstawione na rys. 1 i rys. 2 dotyczą wyników badania w okresie 3 lipca 2004 - 1 października 2004 przeprowadzonego na próbie o łącznej liczebności 3250 osób.
Dołącz do dyskusji: Gdy piecze i boli ...