Indeksy GPW straciły z powodu zmienności na rynku surowców
Koniec tygodnia nie okazał się dobry dla warszawskiej giełdy i główne indeksy nieco straciły. Zdaniem analityków równie negatywnie może rozpocząć się nowy tydzień, a za wahania indeksów odpowiadać będzie rozchwiana sytuacja na rynku surowców.
"W czwartek po dotarciu przez WIG20 do strefy wsparcia 2800-2820 punktów doszło do lekkiego odbicia i uspokojenia nastrojów na rynku. W piątek obóz byków miał za zadanie skorzystać z odbicia na rynku surowców i korzystnych nastrojów zewnętrznych by oddalić się od wsparć i stworzyć sobie bufor bezpieczeństwa przed ewentualnymi kolejnymi zakusami sprzedających" - powiedział analityk BDM, Piotr Kaczmarek.
Tymczasem od początku handlu obserwowaliśmy dziś bardzo spokojne ruchy WIG20 w niewielkiej odległości od głównego aktualnie wsparcia. Ostateczny spadek o 0,26% oraz sam fakt wystąpienia stabilizacji w tym miejscu są raczej atutami dla sprzedających. Analizując ruchy poszczególnych spółek za rozczarowanie można uznać brak kontrataku po bardzo słabej czwartkowej sesji na akcjach Bogdanki - akcje kopalni potaniały dziś o kolejne 1,8%, natomiast najsłabszym blue chipem był tracący na wartości ponad 3% GTC, który tym samym spadł do najniższego poziomu od niemal dwóch lat. Po zielonej stronie statystyki sesji znalazły się między innymi Lotos (+2,4%) oraz zyskujące ponad 1% PZU i BRE.
"W przyszłym tygodniu zapewne zobaczymy kolejne odsłony szaleństwa na rynku surowcowym i można spodziewać się podwyższonej zmienności na GPW. Z perspektywy krótkoterminowych losów indeksu WIG20 kluczowa będzie obrona wsparcia, przy którym się właśnie znaleźliśmy. Utrzymywanie się w jego pobliżu i brak szybkiego odbicia zwiększa zagrożenie wystąpienia scenariusza, w którym rynek po odpoczynku nad wsparciem rozpocznie kolejne, mocniejsze uderzenie w dół" - podsumował Kaczmarek.
WIG20 stracił na zamknięciu 0,26% i wyniósł 2 822.57 pkt, a WIG spadł o 0,24% do 48 677.61 pkt. Obroty wyniosły 955 mln zł.
Dołącz do dyskusji: Indeksy GPW straciły z powodu zmienności na rynku surowców