Internauci nie chcą być śledzeni
Użytkownicy internetu doskonale zdają sobie sprawę, że ichzachowania w sieci są obserwowane i nie są z tego zadowoleni.
Tak wynika z badania przeprowadzonego przez organizację Truste,która sprawdzała podejście konsumentów do kwestii prywatności itzw. "behavioral targeting" - informuje serwis MediaPostPublications.
71 procent respondentów stwierdziło, że zdaje sobie sprawę ztego, że w celu wysłania im stargetowanych reklam, firmy śledząjakie strony internetowe są przez nich najczęściej odwiedzane. 57procent badanych wyraziło z tego powodu swoje niezadowolenie, nawetbiorąc pod uwagę fakt, że historia przeglądanych przez nich stronnie powoduje ujawnienia ich danych osobowych.
Jednocześnie spora część respondentów zgodziłaby się naotrzymywanie takich reklam pod warunkiem, że do tego celu niebyłaby monitorowana ich internetowa aktywność. 55 procent badanychwyraziłoby zgodę na uczestnictwo w anonimowym badaniu, abyograniczyć liczbę reklam produktów, marek lub usług, z którychkorzystają, a 37 procent zgodziłoby się nawet przekazać swoje danedo takiego badania.
Z badania Truste wynika również, że aby chronić swojąprywatność, 54 procent internautów usuwa ze swojego komputera plikicookies, które są wykorzystywane przez firmy do śledzenia ichpoczynań w sieci.
źródło: MediaPost Publications
Dołącz do dyskusji: Internauci nie chcą być śledzeni