SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Santorski: jak dbać o rozwój pracowników, o ich zaangażowanie, lojalność, motywację

Szkolenia, coachingi i programy dla najbardziej utalentowanych – nadchodzą nowe czasy w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Specjaliści od HR korzystają z coraz prostszych narzędzi, a to obniża koszty. Dzięki temu przybywa przedsiębiorców, którzy korzystają z takich rozwiązań.

Kryzys gospodarczy na świecie postawił przed działami human resources nowe wyzwania. Wielu przedsiębiorców zaczęło wykorzystywać ich działania, żeby podnieść efektywność w swoich firmach.

 – Do niedawna zarządzanie zasobami ludzkimi musiało udowodnić światu biznesu, że to jest właśnie zarządzanie, i HR zbudował narzędzia – mówi Jacek Santorski z Grupy Firm Doradczych "VALUES". – Na Zachodzie HR stał się zbyt skostniały.

Human resources to zarządzanie ludźmi w organizacji. Specjaliści, którzy się tym zajmują, odpowiadają za prowadzenie rekrutacji, szkoleń i działania motywacyjne.

Zdaniem Jacka Santorskiego, jesteśmy świadkami rodzenia się nowego trendu. Specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi coraz częściej sięgają po proste narzędzia.

 – Świat HR pracuje nad uproszczeniem, nad sprowadzeniem do kilku podstawowych pytań, jak dbać o rozwój pracowników, o ich zaangażowanie, lojalność, motywację. Raczej wspierając liderów, aniżeli zastępując ich w ich roli – wyjaśnia psycholog biznesu.

Według raportu firmy Deloitte o nowych trendach HRM w Polsce, specjaliści wybierają dziś tzw. miękkie narzędzia. Te opierają się na dialogu i wrażliwości społecznej, mają budzić zaufanie.

Zdaniem Santorskiego polska branża jest bardzo elastyczna i otwarta na nowości. Dlatego wdrożenie nowych rozwiązań nie powinno wiązać się z większymi kłopotami.

 – Dzięki temu, że nasz HR jest bardziej spontaniczny, bardziej naturalny, bardziej oparty na niezadekretowanych relacjach między liderami, pracownikami HR a top menadżerami, można więcej stworzyć, przetworzyć i uzyskać, aniżeli w korporacjach światowych  – twierdzi psycholog.

Nowe wyzwania przed działami HR w polskich firmach to m.in. radzenie sobie z problemami na tle kulturowym i pokoleniowym.

Dołącz do dyskusji: Jacek Santorski: jak dbać o rozwój pracowników, o ich zaangażowanie, lojalność, motywację

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
GreenPort
Prowadzimy wykłady jednorazowe lub cykliczne o tematyce związanej ze zdrowym odżywianiem i zdrowym stylem życia. Jest to korzyść zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Większa świadomość znaczenia zdrowej diety i wiedza jak ją stosować w codziennym zabieganym życiu, często przekłada się na jej stosowanie. Zdrowi, dobrze odżywieni pracownicy mniej chorują, czyli biorą mniej zwolnień lekarski, ale także efektywniej pracują. Wiedząc, że pracodawca o nich dba bardziej się utożsamiają z firmą i angażują w pracę, a sami osiągają wymarzoną sylwetkę i zwiększają poczucie własnej wartości.

Korzyści dla pracodawcy:

Lepsze zdrowie pracowników – mniej zwolnień lekarskich i wyjść z pracy do lekarzy
Większa efektywność pracy
Milsza atmosfera
Przyjaźniejsze postrzeganie pracodawcy
Utożsamianie się z firmą
Większe zaangażowanie w pracę
Korzyści dla pracowników:

Możliwość poznania zasad zdrowego odżywiania
Poprawa stanu zdrowia
Lepszy wygląd, lepsze samopoczucie
Większa efektywność pracy

kontakt@greenport.pl
odpowiedź