Jak marki promują się na YouTube (wideo)
Oferowane na YouTube możliwości aktywności i formatów reklamowych są ogromne, a ich wykorzystanie zależy tylko od pomysłu i odwagi marketerów - uważa Joanna Szwilling z K2 Media i prezentuje najciekawsze jej zdaniem projekty marketingowe na portalu.
Intel to marka, która prężnie działa na YouTube w ramach bardzo interesującej współpracy. The Creators Project stworzony przez Intel i VICE to kanał, skupiający się na pokazywaniu wizjonerskich artystów różnych dziedzin, którzy wykorzystują technologię w innowacyjny sposób. Na kanale można znaleźć zarówno krótkie kilkuminutowe materiały jak i dłuższe produkcje. Wśród osób pojawiających się w filmach są znani artyści jak Animal Collective czy The XX oraz ludzie posiadający nietypowe pasje (np. twórcy elektrycznego motocykla). Kanał ma ponad 418 tysięcy subskrypcji i ponad 78 miliony wyświetleń. Warto zajrzeć na The Creators Project, przejrzeć zamieszczane produkcje i zainspirować się. Intel we wdzięczny sposób pokazuje jak dzięki YouTube szeroko można wykorzystać potencjał kategorii jaką jest elektronika i interesować ludzi. Filmy zamieszczane na kanale pokazują rzeczy ciekawe, o jakich na co dzień nie słyszymy i nawet nie zdajemy sobie sprawy, że są możliwe. Cały projekt wart jest uwagi z jeszcze jednego powodu – to zintegrowana strategia działania Intela, która w inteligentny sposób łączy różne kanały internetowe (YouTube, Facebook, blog, www, mobile) z działaniami offline (koncerty, wystawy, etc). Celem projektu realizowanego z VICE jest dotarcie do młodych ludzi i zmiana wizerunku producenta procesorów. Biorąc pod uwagę fakt że projekt jest kontynuowany i trwa już kilka lat, chyba się udaje.
Markom okołosportowym relatywnie łatwo jest o ciekawe treści, którymi mogą czarować widzów i przyciągać wiernych subskrybentów. Często mają do dyspozycji swoich ambasadorów, którzy oddają charakter marki. Miło ogląda się wysportowanych młodych i pięknych, którzy wyczyniają cuda przecząc prawom grawitacji, wisząc w powietrzu albo mknąc po stokach osiągając zawrotne prędkości. Zazdrościmy im, podziwiamy i oglądamy, postanawiając sobie że jutro pójdziemy na siłownię, a latem zaczniemy uczyć się pływać na desce. Quiksilver (ponad 108 tysięcy subskrypcji i blisko 28 mln wyświetleń) i Roxy (ponad 26 tysięcy subskrypcji i ponad 6,5 mln wyświetleń) to marki oferujące sprzęt i ubrania dla ludzi uprawiających sport. Ich kanały oferują filmy lifestylowe i sportowe, których bohaterami są ludzie uprawiający surfing, snowboard czy jazdę na desce. To co czyni kanały Quiksilvera i Roxy wartymi uwagi to oferowanie widzom możliwości zajrzenia za kulisy profesjonalnego sportu - materiały behind the scenes i mini dokumenty. Marki pokazują życie i pracę swoich ambasadorów, przybliżając ich widzom. W filmach nie doszukamy się nachalnego brandingu, który na każdym kroku ma pokazać produkt. Quiksilver i Roxy w autentyczny sposób skupiają uwagę na stylu życia i prawdziwych ludziach, którzy tworzą historię marek.
Łatwo opowiadać, że YouTube to społeczność i daje markom możliwość prawdziwej interakcji z widzami, trudniej to faktycznie realizować. HP w akcji 2Days Beat udowodnił, że można. Marka wykorzystała chyba trochę niedocenianą możliwość jaką oferuje YouTube czyli livestreaming. Do promocji swojego nowego urządzenia HP Split zrealizowała coś czego jeszcze nie było. Dwudniowy event w czasie rzeczywistym transmitowany był na kanale HP. Marka tworzyła utwór muzyczny w oparciu o nadsyłane komentarze widzów. Łącznie event oglądało ponad 214 000 widzów, średni czas oglądania to 12 minut, a internauci nadesłali w sumie ponad 10 000.
Jeśli mowa o livestreamingu, warto wspomnieć także o zespole Kasabian, którego noworoczny koncert na arenie o2 był transmitowany nie tylko na specjalnym kanale YouTube, ale również na formacie reklamowym Masthead, na stronie głównej YouTube. Wydarzenie transmitowane na YouTube na żywo oglądało 1milion osób - jego zapis można obejrzeć tutaj.
Jak pokazują wspomniane przykłady, możliwości aktywności i formatów jakie oferuje YouTube są ogromne i zależą tylko od pomysłu oraz odwagi marketerów. YouTube jest kanałem komunikacji, który może znaleźć zastosowanie dla różnych kategorii produktów, nawet tych bardzo specyficznych. Czy będą to niestandardowe akcje z vlogerami, czy abstrakcyjne filmy z dziwnymi bohaterami, czy inspirujące historie prawdziwych ludzi albo filmy pokazujące jak coś montować, ważne aby treści pasowały do marki i były autentyczne.
Na YouTube’a ważny jest format i pomysł. Rola wydawcy przed jaką stają marki jest trudna, dlatego przy podejmowaniu decyzji o aktywności na YouTube warto korzystać z pomocy i związać się z agencją, która będzie zaufanym partnerem i wsparciem eksperckim.
Joanna Szwilling, strategy consultant w K2 Media
Odpowiedzialna za opracowywanie strategii mediowych oraz rozwój produktu wideo (to jedna z strategicznych kompetencji K2 Media). Z branżą marketingową związana od 3 lat.
Poprzednia 1 2
Dołącz do dyskusji: Jak marki promują się na YouTube (wideo)