SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak można szybciej „skonsumować” nadpłatę podatku

20 stycznia to ostatni dzień na uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych za grudzień lub ostatni kwartał poprzedniego roku. Zaliczki nie muszą wpłacać osoby, które złożą roczne zeznanie i uregulują wynikający z niego podatek. W ten sposób można szybciej „skonsumować” ewentualną nadpłatę podatku.

Przedsiębiorcy oraz osoby uzyskujące dochód z najmu lub dzierżawy są obowiązane do samodzielnego wyliczenia i uregulowania zaliczek z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Osoby, które wybrały miesięczny sposób rozliczenia mają na to czas do 20 każdego miesiąca. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Wyjątek to zaliczka za grudzień lub ostatni kwartał.

Podatek za grudzień do zapłaty w styczniu
Ostatni miesiąc lub kwartał można rozliczyć w dwojaki sposób – albo wpłacając do 20 stycznia zaliczkę, albo w tym terminie dokonując rocznego rozliczenia, składając odpowiednie zeznanie PIT. Co ważne, w tym drugim przypadku, przed upływem tego terminu należy dokonać zapłaty całego rocznego podatku. Taki sposób rozliczenia może znaleźć zastosowanie zarówno w przypadku działalności gospodarczej, jak też najmu prywatnego rozliczanego przy zastosowaniu skali podatkowej.

Rozwiązanie dla osób z nadpłatą
Rozliczenie zaliczki w ramach zeznania rocznego jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które wykazują kwotę do zwrotu. Może to wynikać np. ze wspólnego rozliczenia z gorzej zarabiającym małżonkiem (dzięki temu sposobowi rozliczenia, w przypadku wyższych dochodów – powyżej 85 528 zł, do których zastosowanie znajduje stawka 32%, można zmieścić całość uzyskanych dochodów w I progu podatkowym i zastosować stawkę 18%). Kwota do zwrotu może pojawić się także w przypadku osób, których dochody nie przekraczają I progu podatkowego – dokonując wspólnego rozliczenia z niepracującym małżonkiem zyskają na podatku 556 zł (o tę kwotę zmniejsza się wyliczony podatek). Dodatkowo nadpłata może pojawić się w przypadku rodziców, korzystających z ulgi prorodzinnej lub osób dokonujących odliczenia np. dokonanych darowizn na rzecz organizacji realizujących cele organizacji pożytku publicznego, albo korzystających z tzw. ulgi rehabilitacyjnej.

Masz podatek do zapłaty, lepiej poczekaj
I na odwrót – jeżeli z zeznania rocznego wynika kwota do zapłaty, wyższa niż ta przypadająca na zaliczkę za ostatni okres rozliczeniowy, lepszym rozwiązaniem będzie nie spieszyć się i do 20 stycznia wpłacić zaliczkę na grudzień lub IV kwartał, a podatek wynikający z zeznania rocznego uregulować w terminie do końca kwietnia (nic nie stoi na przeszkodzie, by złożyć zeznanie wcześniej, wstrzymując się jedynie z wpłatą wynikającej z niego kwoty).

Niedopłata może wystąpić na przykład w przypadku przedsiębiorców rozliczających się z fiskusem za pomocą zaliczek uproszczonych czy w przypadku osób, które oprócz dochodów z działalności gospodarczej (opodatkowanych skalą podatkową) zarabiają także na etacie. W takiej sytuacji może się okazać, że połączone na koniec roku dochody z działalności i etatu przekraczają pierwszy próg podatkowy, przez co przedsiębiorca musi dopłacić podatek obliczony według wyższej, 32-proc. stawki podatkowej.


Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care

autor:
2014-01-20

Dołącz do dyskusji:

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl