UKE zgodził się na dodatkowy multipleks TVP. „W zasięgu ćwierć miliona odbiorców”
Telewizja Polska będzie mogła dalej prowadzić eksperymentalną emisję MUX-3 w Elblągu. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, Urząd Komunikacji Elektronicznej pozytywnie rozpatrzył wniosek nadawcy publicznego w tej sprawie. TVP zapewnia, że rozszerzy ofertę elbląskiej wersji TVP3 Olsztyn.
Dotychczasowe pozwolenie UKE na emisję eksperymentalną z obiektu Elbląg Jagodnik na kanale 48 obowiązuje od 30 sierpnia 2022 roku do 31 sierpnia 2023 roku. Trafił tam MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3 Olsztyn, TVP Sport, TVP Historia, TVP Info). Zamiast programu „Informacje”, nadawanego w TVP3 Olsztyn, w Elblągu pojawia się program „Informacje Elbląg”.
- TVP złożyła taki wniosek. Jak decyzja zostanie wydana, to znajdzie się na BIP UKE – przyznał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, Witold Tomaszewski, rzecznik prasowy UKE.
UKE pozytywnie rozpatrzył wniosek TVP
Emisja lokalnej wersji MUX-3 w Elblągu będzie kontynuowana. - Urząd Komunikacji Elektronicznej pozytywnie rozpatrzył wniosek Telewizji Polskiej i wydał decyzję zezwalającą na dalsze rozszczepianie sygnału TVP3 Olsztyn w Elblągu – informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.
Nadawca publiczny nie zdradza czy do „Informacji Elbląg” dołączą kolejne propozycje dla mieszkańców tego miasta. - Telewizja Polska reagując na bieżące potrzeby mieszkańców regionu, zdecydowała o zwiększeniu oferty programowej TVP3 Olsztyn. W zasięgu nadajnika Elbląg „Jagodnik” jest około ćwierć miliona odbiorców. Elbląg jest drugim co do wielkości miastem na Warmii i Mazurach. Materiały z Elbląga i okolic realizowane przez dziennikarzy redakcji zamiejscowej w Elblągu wzbogacają ofertę programową nie tylko pasma regionalnego TVP3 Olsztyn, ale są również poszerzeniem informacji w programach ogólnokrajowych – dodaje TVP.
Elbląski serwis wystartował w czasie otwarcia kanału na Mierzei Wiślanej. Wcześniej ówczesny prezes TVP Jacek Kurski przekonywał, że rozszczepienie jest eksperymentem, który wykaże czy warto inwestować w jeszcze bardziej lokalne pasma niż obecnie na 16 antenach TVP3. Krótko przed pojawieniem się dodatkowej wersji TVP3 dla Elbląga Kurskiego na stanowisku prezesa Telewizji Polskiej zastąpił Mateusz Matyszkowicz, który zdecydował się kontynuować ten projekt.
We wrześniu 2022 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że jej stanowisko z 2008 roku nie jest już aktualne. Ogólnopolskie stacje radiowe i telewizyjne mogą emitować pasma lokalne. Zniesienie zakazu pozwala nadawcom wdrożyć reklamy adresowalne. Zakaz rozszczepiania sygnału nie dotyczył nigdy TVP3.
Kanały TVP w naziemnej telewizji cyfrowej
W naziemnej telewizji cyfrowej kanały Telewizji Polskiej są dostępne w ramach MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia). Niebawem zmieni on standard na DVB-T2/HEVC, co wiąże się z poprawą jakości TVP Historia i TVP3 do HD. - Zgodnie z decyzją rezerwacyjną MUX-3 „zmiana systemu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC nastąpi nie później niż do dnia 1 stycznia 2024r.". O terminach przełączenia Spółka będzie informować z wyprzedzeniem - wyjaśni Centrum Informacji TVP.
Nadawca publiczny emituje też swoje kanały w ramach MUX-6 (TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP ABC, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Rozrywka, Alfa TVP, Belsat). Dziecięca stacja TVP ABC do 4 września będzie wchodzić też w skład MUX-1. Później jej odbiór ma być możliwy wyłącznie za pośrednictwem szóstego multipleksu. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi konkurs dotyczący tego miejsca w pierwszym multipleksie. Zainteresowane podmioty mogą złożyć stosowne wnioski do początku września.
Dołącz do dyskusji: UKE zgodził się na dodatkowy multipleks TVP. „W zasięgu ćwierć miliona odbiorców”