SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP zmieni standard nadawania. Resort cyfryzacji: bez dofinansowania na dekoder lub telewizor

Już za nieco ponad miesiąc MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej z głównymi kanałami Telewizji Polskiej ma przejść na standard DVB-T2/HEVC. Mieszkańcy nawet pół miliona domostw mogą stracić dostęp do stacji z tego multipleksu. - Na ten moment nie jest planowane uruchomienie programu dopłat do dekodera/telewizora zgodnego z DVB-T2/HEVC - informuje Wirtualnemedia.pl resort cyfryzacji.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejAntena do naziemnej telewizji cyfrowej

Od końca marca do końca czerwca 2022 roku w Polsce trwał proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Na DVB-T2/HEVC przeszły: MUX-1 (Eska TV, Polo TV, TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls i Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia 24). Odbiorcy naziemni ze starszymi telewizorami i tunerami, stracili dostęp do tych stacji. Zamiast nich pojawił się komunikat o braku sygnału lub po prostu czarny ekran. 

Takie osoby obecnie mogą oglądać tylko kanały z MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia), a także MUX-8 (Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro). W nowym standardzie od początku jest dostępny MUX-6 (TVP ABC, Alfa TVP, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Rozrywka, TVP Kultura, TVP Polonia i Belsat).

MUX-3 zmieni standard pod koniec listopada

W marcu 2022 roku minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na emisję MUX-3 w starym standardzie do końca 2023 roku. UKE na to przystał ze względu na wojnę na Ukrainie. Trzeciemu multipleksowi towarzyszy Regionalny System Ostrzegania. Niedawno UKE zmodyfikował harmonogram zgód na nadawanie. MUX-3 może nadawać w 2023 roku zarówno w DVB-T, jak i w DVB-T2, a nie jak było dotychczas tylko w DVB-T.

- MUX-3 może nadawać w standardzie DVB-T lub DVB-T2 do końca 2023 roku. Po tym czasie może nadawać w standardzie DVB-T2. W kwestii dokładnej daty zmiany nadawania sugeruję zwrócić się do TVP, bo to w gestii TVP leży wybór zmiany standardu nadawania w 2023 roku - tłumaczył Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. 

Zamiar migracji do DVB-T2 potwierdziła także przed tygodniem Telewizja Polska. - Zgodnie z obowiązującą decyzją rezerwacyjną dla MUX-3 „zmiana systemu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC nastąpi nie później niż do dnia 1 stycznia 2024 roku. Telewizja Polska opracowuje założenia ogólnopolskiej kampanii informacyjnej w mediach. O szczegółach będziemy informować na bieżąco - zapewniało w zeszłym tygodniu Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.  Oficjalnych informacji dotyczących kampanii i daty migracji wciąż brak. Udało nam się nieoficjalnie ustalić, że dojdzie do niej pod koniec listopada, a proces nie potrwa dłużej niż tydzień.

- Zgodnie z decyzją Prezesa UKE przełączenie MUX-3 Telewizji Polskiej do standardu DVB-T2/HEVC ma nastąpić najpóźniej do końca bieżącego roku. Dokładny termin/harmonogram będzie zależał od wyniku roboczych uzgodnień technicznych pomiędzy nadawcą a operatorem technicznym infrastruktury nadawczej (Emitel). Minister Cyfryzacji nie jest stroną przedmiotowych uzgodnień. Jednocześnie należy zauważyć, że zmiana (ponowna) terminu przełączenia Telewizji Polskiej do nowego standardu nadawania, wiąże się z koniecznością zmiany decyzji rezerwacyjnej TVP co należy do wyłącznych kompetencji Prezesa UKE a przesłanki do zmiany bądź cofania zmian rezerwacji zostały szczegółowo określone w art. 123 Prawa Telekomunikacyjnego. Ponadto do Ministerstwa Cyfryzacji nie docierają sygnały ani od Emitel ani od TVP ani również od UKE o potencjalnej możliwości zagrożenia terminu przełączenia wskazanego w przedmiotowej decyzji - wyjaśnia w stanowisku przesłanym Wirtualnemedia.pl Biuro Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Zamiast dużej kampanii „działania komunikacyjne”

Niedawno na konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, prezes Telewizji Puls Dariusz Dąbski stwierdził, że może to być nawet 0,5 mln gospodarstw domowych. Od ponad roku Krajowy Instytut Mediów nie prowadzi oficjalnych badań w tej sprawie. Wówczas 0,99 mln domostw było nieprzygotowanych na nowy standard. Kampania informacyjna zachęciłaby widzów do wymiany sprzętu. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie będzie prowadzona na szeroką skalę.

- Szeroko zakrojona kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca zmian w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej była prowadzona na przełomie 2021/2022 roku i jej celem było przygotowanie obywateli na zmiany techniczne nadawania sygnału telewizji. Kampania poruszała nie tylko kwestie dostawania sprzętu, ale również wskazywała na poszczególne etapy przełączeń, w tym późniejsze przełączenie telewizji publicznej do nowego standardu nadawania. Skuteczność tej kampanii potwierdziły badania Krajowego Instytutu Mediów w zakresie świadomości zmiany sposobu nadawania oraz gotowości na tę zmianę. We wrześniu 2021 r. 2,27 gospodarstw nie było gotowych na zmianę, a 73 proc. nie wiedziało o planowanej zmianie. W sierpniu 2022 r. wiedzę o zmianie miało 93 proc. gospodarstw. Wobec powyższego nie planuje się prowadzenia kolejnej ogólnopolskiej kampanii w tym zakresie - wyjaśnia resort cyfryzacji.

Na informowaniu ma skupić się sama Telewizja Polska. -  Zakładamy, że działania komunikacyjne będą prowadzone z wyprzedzeniem przez Telewizję Polską S.A., po zakończeniu negocjacji technicznych ze spółką Emitel. Jednocześnie Ministerstwo Cyfryzacji po oficjalnym potwierdzeniu przez TVP oraz Emitel terminu/harmonogramy zmiany parametrów emisji MUX-3 stosowne informacje w tej kwestii zamieści równolegle na portalu https://www.gov.pl/web/dvbt2 - tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji.

Do końca 2022 roku można było skorzystać z rządowego dofinansowania na dekoder (100 zł) lub telewizor (250 zł). Większość wnioskujących wybrało pierwszą opcję. W sumie dopłaty przyznano ponad 610 tys. osobom korzystającym z naziemnej telewizji cyfrowej. Przyjęcie ustawy o kolejnym programie dofinansowania podczas zmiany kadencji parlamentu jest praktycznie niemożliwe. 

Nadawcy prywatni twierdzą, że Telewizja Polska, która może nadawać w starym standardzie jest w uprzywilejowanej pozycji, co mogło mieć związek z wyborami parlamentarnymi. Szacują, że z powodu mniejszego zasięgu niż TVP utracili setki milionów złotych potencjalnych przychodów. Po zmianie standardu MUX-3 zamierzają podliczyć straty i domagać się rekompensat od Skarbu Państwa.

Dołącz do dyskusji: TVP zmieni standard nadawania. Resort cyfryzacji: bez dofinansowania na dekoder lub telewizor

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Milena Bec
Świetna wiadomość! Najpierw utrata władzy przez PiS a teraz spadające zasięgu tvpis! Idealnie!
odpowiedź
User
Pawel
Świetna wiadomość ! Najpierw pozyskanie władzy przez PO a potem utrata 800+,13,14,wzmożony zasięg migrantów na Polskę,żeby przeznaczyć te socjale dla nich ! Idealnie !
odpowiedź
User
X
Zniknie pewnie z naziemnej TVP Sport i to na stałe bo nie może być tak żeby ludzie dostawali z dotacji budżetowej sport w telewizji. Trzeba będzie płacić w płatnej.
Wróci może do naziemnej kicha jaką był Polsat Sport News.
odpowiedź