SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE wyjaśnia emisję multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej bez pozwolenia

Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej docierały sygnały, że spółka MWE Broadcast prowadzi emisję MUX-L3 z obiektu w Amelinie bez właściwego pozwolenia. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, UKE wszczął postępowanie wyjaśniające. Multipleks lokalny Michała Winnickiego zniknął z eteru.

Tunery i antena do naziemnej telewizji cyfrowejTunery i antena do naziemnej telewizji cyfrowej

W skład MUX-L3 wchodziły kanały: Antena HD, Filmax, Junior Music, Nuta.TV, Nuta Gold, Power TV, Red Carpet, Stars.TV, TV Okazje, TV Puls, TV Puls 2, TVC i XtremeTV. Z końcem czerwca multipleks lokalny zniknął z Tomaszowa Mazowieckiego i Częstochowy. MWE Broadcast posiadało pozwolenie od UKE na prowadzenie emisji także w Kamieńsku. Do UKE zaczęły jednak docierać sygnały, że emisja nie jest prowadzona z Góry Kamieńsk, tylko obiektu w Amelinie. To miejscowość oddalona o około 11 km od gminy Kamieńsk i 16,5 km od Góry Kamieńsk.

Zobacz także: Naziemna telewizja nie działa? Są miejsca, gdzie można oglądać 100 stacji

Postępowanie wyjaśniające wobec MWE Broadcast

Z decyzji rezerwacyjnej MWE Broadcast wynika, że emisja MUX-L3 mogła być prowadzona na obszarze gmin Poczesna, Częstochowa, Gomunice, Kamieńsk, Kleszczów, Dobryszyce, Lgota Wielka, Bełchatów, Gorzkowice, Wola Krzysztoporska, Rozprza i Tomaszów Mazowiecki. Nie ma wśród nich gminy Radomsko, gdzie leży Amelin. Firma Winnickiego w przypadku MUX-L3 zakończyła współpracę z firmą Emitel, który posiada nadajniki m.in. na Górze Kamieńsk. Na razie obie strony nie doszły do porozumienia. MWE Broadcast wystąpiła też do UKE o pozwolenie na emisję eksperymentalną z Amelina, choć do UKE docierały sygnały, że od miesięcy już jest ona prowadzona.

Właśnie dlatego Urząd wszczął postępowanie wyjaśniające. - Jeżeli chodzi o Amelin, to MWE Broadcast wnioskowało o pozwolenie radiowe do nadawania z tego obiektu, ale z racji tego, że znajduje się ono poza obszarem rezerwacji, to pozytywna decyzja nie została wydana. Prowadzimy postępowanie wyjaśniające w sprawie nadawania z tego obiektu - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

W czwartek zakończono emisję z Amelina. Winnicki nie odpowiada na pytania dotyczące zarzutów UKE i przyszłości MUX-L3. Wcześniej informował, że będzie dążyć do wznowienia nadawania z nowych obiektów po uzyskaniu zgody od UKE. Wszystko wskazuje na to, że MWE Broadcast będzie musiała złożyć wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej, które uwzględni także nadawanie z gminy Radomsko.

W ostatnim czasie MWE udało się wznowić nadawanie multipleksów eksperymentalnych w Szczecinie i Katowicach. Firmy Winnickiego nadają też MUX-L1 w Jeleniej Górze i okolicach, MUX-L4 (Świdnica, Wrocław). Do szczecińskiej grupy należą także kanały telewizyjne: Antena HD, dostępy w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej, a także Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Junior Music, Adventure HD, Home TV, XtremeTV, Filmax, Ultra TV 4K i Top Kids.Winnicki chce również, żeby jego multipleks eksperymentalny pojawił się w Warszawie.

Dołącz do dyskusji: UKE wyjaśnia emisję multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej bez pozwolenia

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Elo
Ma ktoś jakieś wątpliwości względem tego pana?
odpowiedź
User
oburzające
Czyli nadawał nielegalnie. Trzeba ukarać surowo, bo za chwilę wszyscy chętni by tak nadawali.
odpowiedź
User
PATRIOTA
No to ja też zaraz uruchomię swój nadajnik DVB-T, tylko proszę mnie nie podkablowywać do UKE!
odpowiedź