Ruszyła platforma streamingowa Kinejo
Ruszyła bezpłatna platforma streamingowa Kinejo. Można na niej znaleźć filmy długometrażowe, krótkometrażowe, dokumentalne, teledyski i materiały edukacyjne. Na otwarcie Fundacja Rozwoju Podlaskiej Kinematografii proponuje rozgrywający się w Białymstoku kryminał noir „Czarna Dama”, który dotąd można było zobaczyć tylko na pokazach w kinie.
Bardzo Dziki Wschód Fundacja Rozwoju Podlaskiej Kinematografii to grupa ludzi związanych branżą filmową, których pasjonuje Podlasie. Ich celem jest aktywizacja podlaskiego środowiska filmowego. - Tych, którzy odważą się na własne realizacje, mamy zamiar wspierać pomocą i promować ich twórczość – czytamy na stronie fundacji.
Kinejo to jeden z elementów integracji, aktywizacji i promocji podlaskiego środowiska filmowego. Portal ruszył w piątek 9 lutego. Materiały filmowe prezentowane są w działach: długi metraż, krótki metraż, dokument, edukacja, teledysk. Oglądać można zarówno amatorskie, jak i profesjonalne produkcje. Powstające aktualnie, jak i wiele lat temu.
CZYTAJ TAKŻE: Ponad 50 mln sprzedanych biletów do kin. “Powtórka ubiegłorocznej frekwencji będzie sukcesem”
Twórcy traktują Podlasie jako punkt wyjścia. Z czasem na portalu mają być prezentowane filmy z całej wschodniej Polski i Europy Wschodniej. Na razie filmów jest kilkadziesiąt.
- Sukcesywnie będziemy rozbudowywać nasz serwis powiększając bazę filmów oraz wprowadzając nowe funkcjonalności – zapowiadają twórcy.
Kinejo na otwarcie proponuje długometrażową produkcję „Czarna Dama”, którą obejrzeć można było dotąd tylko na pokazach kinowych (film miał premierę 2 września 2021 r.).
- „Czarna Dama” to kryminał noir, stworzony w całości przez białostockich twórców. Akcja filmu rozgrywa się w przedwojennym Białymstoku. Na tle bojarskich uliczek i okazałego gmachu Ritza, kościelnych wież, prawosławnych kopuł i nieistniejącej już wielkiej synagogi poznajemy losy Igi – warszawskiej prostytutki, która ucieka do rodzinnego miasta przed ścigającym ją sutenerem – zapowiadają twórcy.
Plotka o Czarnej Damie, która krążyła wśród białostoczan w okresie międzywojennym, była punktem wyjścia scenariusza Krzysztofa Szubzdy. Film wyreżyserował z Łukaszem Seweryńskim, a wyprodukowała go białostocka firma Mucha na dziko (Łukasz Seweryński, Hubert Buharewicz, Dawid Wappa).
“Wnyki” i “Żywie pank” na kinejo.pl
W sekcji dokumenty można znaleźć obrazy pokazujące historie działających offowo twórców. Na przykład trylogię Michała Krota o podlaskich fenomenach kultury lat 90., na którą składają się produkcja o filmowej euforii lat 90. w Białymstoku "Hollywood Białystok", “Kartki” - o znanym w Polsce piśmie literackim wydawanym na Podlasiu i "Białystok Underground" - o podziemiu muzycznym w Białymstoku.
W sekcji muzycznej-teledyski obejrzymy klipy białostockich kapel bez ograniczeń gatunkowych.
W marcu na platformie pojawi się inspirowany “Znachorem” film Szymona Nowaka „Wnyki” ze Stanisławą Celińską i Arturem Barcisiem oraz muzyką Jacaszka. Na etapie scenariuszowym jest długometrażowa produkcja fundacji „Żywie pank" - o eksplozji muzyki punkowej w Hajnówce lat 90.
- Najczęściej ogląda się oczywiście Czarna Dama, ale tak to właśnie było planowane. Nie wrzucaliśmy konkurencyjnych dużych tytułów, te będą dodawana cyklicznie. Co dwa tygodnie. Najbliższa taka premiera to "Wnyki" - 1 marca. Po każdej dużej premierze planowane są spotkania z twórcami w kawiarni Duży Pokój w ramach projektu Kinejo Cafe - mówi dla Wirtualnemedia.pl Krzysztof Szubzda.
CZYTAJ TAKŻE: Oto hity filmowe w polskich kinach w 2023 roku
W ramach założeń edukacyjnych i promocyjnych na platformie miejsce swoje znajdą nagrania ze spotkań z twórcami, omawiające kulisy produkcji i zapisy spotkań z widzami w przestrzeni Białegostoku.
Ze streamingu na kinejo.pl korzystać można bezpłatnie, wystarczy się zalogować.
Dołącz do dyskusji: Ruszyła platforma streamingowa Kinejo