Komisja Europejska: Polska podjęła skuteczne działania, by obniżyć deficyt
Polska podjęła skuteczne działania, by wyjść z procedury nadmiernego deficytu w wymaganym terminie, tj. w 2012 r., napisała Komisja Europejska, która oceniała dziś pięć krajów objętych tą procedurą. Według Komisji, nie są już potrzebne kolejne kroki w sprawie tej procedury.
KE oceniła pozytywnie także Belgię, Cypr i Maltę, natomiast stwierdziła brak wymaganych postępów w przypadku Węgier.
"Dlatego Komisja uważa, że dalsze kroki w sprawie procedury nadmiernego deficytu nie są niezbędne w przypadku tych czterech państw, choć będzie kontynuować ścisłe monitorowanie wydarzenia dotyczące budżetów" - głosi komunikat.
KE podkreśla, że podejmując dzisiejsze decyzje, po raz pierwszy zastosowała nowe zasady wzmocnionego paktu stabilności i wzrostu, wprowadzone w ramach tzw. sześciopaku 13 grudnia 2011 r.
Minister finansów Jacek Rostowski napisał w niedawnym liście do Olli Rehna, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, że Ministerstwo Finansów planuje w 2012 r. zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych do 2,97% PKB wobec 5,6% zakładanych na rok 2011 r. Polska ma ograniczyć deficyt w tym ujęciu do poniżej 3,0% w tym roku, choć KE w listopadzie podała, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government deficit) Polski spadnie w tym roku do 5,6% PKB (z 7,8% w ub.r.), zaś w 2012 r. obniży się do 4,0% PKB, co oznacza, że Polsce nie uda się w przewidywanym terminie wyjść z procedury nadmiernego deficytu.
Na konferencji prasowej po przyjęciu przez rząd projektu budżetu na 2012 r. z 2,5-proc. wzrostem PKB premier Donald Tusk zapewnił, że celem rządu, który ma zostać zrealizowany dzięki temu budżetowi, jest zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych do poziomu poniżej 3% PKB na koniec bieżącego roku.
Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska: Polska podjęła skuteczne działania, by obniżyć deficyt