Apple kończy z iPodem. Kultowe urządzenie ustąpiło miejsca smartfonom
Koniec produkcji i sprzedaży odtwarzaczy z serii iPod – zapowiedział koncern Apple. Ostania seria, model iPod Touch będzie oferowany tylko do wyczerpania zapasów. Rodzina urządzeń, która były jednym z ważnych aktorów w rewolucji mobilnego słuchania muzyki w formacie cyfrowym została zastąpiona przez smartfony.
Firma Apple ogłosiła, że zaprzestaje produkcji odtwarzacza muzycznego iPod Touch, kończąc tym samym produkcję urządzenia, które niegdyś było cenione za zrewolucjonizowanie sposobu słuchania muzyki.
iPod do lamusa
Pierwszy iPod pojawił się na rynku 20 lat temu. Później pojawiło się wiele modeli tego urządzenia - w tym Nano i Shuffle - ale iPod Touch, który został wydany w 2007 r., jest ostatnim modelem wycofanym z produkcji. iPod Touch został zaprojektowany przez ten sam zespół, który później stworzył iPhone'a, a ten szybko przyćmił iPoda.
- Ten gadżet na nowo zdefiniował sposób odkrywania, słuchania i udostępniania muzyki – zaznaczył cytowany przez BBC Greg Joswiak, starszy wiceprezes ds. światowego marketingu w firmie Apple.
Pierwszy model iPoda został zaprezentowany przez szefa Apple Steve'a Jobsa w 2001 r. Plotki o tym, że firma zamierza zaprezentować nowy odtwarzacz muzyki, pojawiły się po tym, jak na zaproszeniu na imprezę inauguracyjną napisano: „Podpowiedź: to nie jest Mac”.
Z biegiem lat wiele znanych osobistości, w tym John Mayer, U2 i Oprah Winfrey, wspierało iPoda swoją popularnością. BMW wprowadziło z kolei pierwszy samochodowy system rozrywki z wbudowanym systemem iPoda, a w ciągu kilku lat większość producentów samochodów poszła w jego ślady.
Czytaj także: Szef AI odszedł z Apple. W tle opór pracowników przed powrotem do biur
Jednak analitycy techniczni twierdzą, że nieuniknione było, iż iPhone pewnego dnia zastąpi iPoda. - Kiedy firma Apple stworzyła iPhone'a, wiedziała, że będzie to oznaczać początek końca iPoda - powiedział BBC Ben Wood, główny analityk w firmie CCS Insight, zajmującej się doradztwem technologicznym.
iPod nie był pierwszym odtwarzaczem MP3 na rynku, podobnie jak iPhone nie był pierwszym smartfonem - ale ten unikalny projekt Apple okazał się bodźcem, którego muzyka cyfrowa potrzebowała, aby zacząć skłaniać użytkowników, by odeszli od odtwarzaczy CD i kaset - i od wymiany plików.
W 2001 r. przemysł muzyczny walczył o przetrwanie z nielegalną wymianą nagrań, ponieważ utwory były zgrywane i udostępniane na platformach szybciej, niż wytwórnie płytowe były w stanie wystosować groźby prawne.
Wprowadzenie na rynek iTunes, a wkrótce potem iPoda, dało branży muzycznej koło ratunkowe w postaci przychodów z legalnie zakupionych plików do pobrania. Ożywiło także Apple, która przegrywała z konkurencją na rynku zdominowanym przez komputery PC z systemem Windows.
Czytaj także: Apple: nowe wersje systemów iOS, iPadOS i watchOS do pobrania
Dołącz do dyskusji: Apple kończy z iPodem. Kultowe urządzenie ustąpiło miejsca smartfonom