KRRiT nie uzupełniła rady nadzorczej Polskiego Radia
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie uzupełniła we wtorek składurady nadzorczej Polskiego Radia. Członkowie rady przesłuchalijednego z kandydatów, drugi nie przyszedł, głosowanie odłożono nakolejne posiedzenie.
Do rady nadzorczej kandydują Paweł Sulowski i TomaszSiemiątkowski - to jego wysłuchała we wtorek KRRiT.
Sulowski (kandydat członka KRRiT Lecha Haydukiewicza) toadwokat, były urzędnik ministerstwa edukacji i współpracownikbyłego szefa tego resortu Romana Giertycha. Kandydatura Sulowskiegobyła już raz rozpatrywana przez KRRiT; dostał wtedy jeden głospoparcia.
Prawnika Siemiątkowskiego zgłosił przewodniczący KRRiT WitoldKołodziejski. W ubiegłym roku Siemiątkowski bez powodzeniakandydował do rady nadzorczej TVP.
Kołodziejski powiedział, że posiedzenie Krajowej Rady możezostać wznowione już w środę i można będzie przesłuchać drugiegokandydata, który z niewiadomych przyczyn nie stawił się we wtorek.Będzie też można przeprowadzić głosowanie.
Wakat w Krajowej Radzie jest od 30 stycznia 2008 r., kiedyówczesna przewodnicząca Irena Kleniewska złożyła rezygnację. Odtamtej pory rada nadzorcza działa w niepełnym składzie, a co za tymidzie nie może spotykać się na formalnych posiedzeniach ipodejmować uchwał. Jak podkreślał wiceszef rady nadzorczej PR AdamHromiak na zatwierdzenie czeka np. sprawozdanie finansowe zaubiegły rok.
Minister skarbu Aleksander Grad złożył skargę na bezczynnośćKRRiT w sprawie nieuzupełnienia składu rady nadzorczej orazwystąpił do sądu o wyznaczenie kuratora w Polskim Radiu.
Prezes Polskiego Radia przekonuje, że wakat w radzie nadzorczejPR nie powoduje "jakichkolwiek komplikacji w życiu codziennymspółki", ponieważ uprawnienia władcze rady nadzorczej w PolskimRadiu są "mocno ograniczone". Według Krzysztofa Czabańskiegosytuacja w spółce w żaden sposób nie kwalifikuje się dowprowadzenia kuratora.
Kołodziejski komentując decyzję ministra Grada ocenił zaś, żezanim wniosek o wyznaczenie kuratora zostanie rozpatrzony przezsąd, KRRiT zdąży uzupełnić skład rady nadzorczej i "sprawa staniesię bezprzedmiotowa".
KRRiT kilkakrotnie przymierzała się już do uzupełnienia radynadzorczej w Polskim Radiu, do tej pory jednak nie udało sięosiągnąć konsensusu. W głosowaniu przepadła nie tylko kandydaturaSulowskiego, ale też Marka Gaszyńskiego (dziennikarz muzyczny, b.prezes Radia dla Ciebie). Kandydaturę Macieja Iłowieckiego trzebabyło z kolei wycofać z przyczyn formalnych.
Dołącz do dyskusji: KRRiT nie uzupełniła rady nadzorczej Polskiego Radia