SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marek Suski z PiS porównał Onet do zbrodni nazistowskich Niemiec, RASP podejmie kroki prawne

Na profilu twitterowym posła PiS Marka Suskiego w piątek po południu zamieszczono dwa wpisy, w których zestawiono portal Onet (Ringier Axel Springer Polska) ze zbrodniami nazistowskich Niemiec. - Mogę tylko powiedzieć, że mam taką zasadę: nigdy nie komentuję trolli na Twitterze - mówi Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu. RASP zamierza podjąć działania prawne wobec Suskiego.

- Niemcy są wzorem dbałości o praworządność w Polsce i mają długą tego tradycję. Kiedyś egzekucje dziś ONET! - napisano w tweecie zamieszczonym na profilu Marka Suskiego po godz. 16. Wpis szybko został usunięty.

Jednocześnie pojawił się wpis, do którego dołączono listę ofiar i zdjęcie z egzekucji przeprowadzonej przez żołnierzy hitlerowskich Niemiec w październiku 1942 roku. - 12 października 1942 r. Niemcy rozpoczęli serię publicznych egzekucji. Powieszono 50 osób. Większość związana z radomską fabryką broni. Tymczasem ONET prowadzi nagonkę oszczerstw na fabrykę broni w Radomiu. Ciekawe co by pisali gdyby istnieli w latach trzydziestych ub. wieku - stwierdzono.

Na oba wpisy szybko zwrócili uwagę dziennikarze. - Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PiS o najważniejszym partnerze gospodarczym Polski. A teraz przez chwilę zastanówmy się, gdyby coś podobnego o Polsce napisał jego niemiecki odpowiednik - skomentował Sławomir Wikariak z „Dziennika Gazety Prawnej”.

Przypomniano, że w połowie stycznia br. na profilu twitterowym Suskiego pojawiły się zdjęcia półnagiej kobiety. Rzeczniczka prasowa PiS Anita Czerwińska szybko poinformowała, że doszło do włamania na konto.

- Widzę, że hakerzy mieli pracowity piątek - skomentował wpisy Suskiego o Onecie Michał Protaziuk, wydawca w tym portalu. - Naprawdę trzeba mieć coś nie tak z głową. Przepraszam, ale żaden inny komentarz nie wydaje mi się być adekwatny - stwierdziła Dominika Długosz z „Newsweeka”.

O ile jeden z wpisów dość szybko zniknął, o tyle drugi po godz. 17:30 nadal był dostępny. - Jeśli wpis Suskiego wisi już godzinę i nikt z PiS nie napisał, że to włam to nie dlatego, że nikt jeszcze nie zauważył albo telefonu do kolegi nie ma - oceniła publicystka Kataryna.

RASP podejmie kroki prawne wobec Suskiego

Sugerowano, że wydawca Onetu powinien pozwać Marka Suskiego. - Mam nadzieję, że koledzy z @onetpl, których krewni zginęli z niemiecki rąk podczas wojny , nie puszczą tej haniebnej wypowiedzi Suskiego płazem. Wypowiedź tego jegomościa to barbarzyństwo, które nie może ujść bez surowej kary - napisał Bartosz Wieliński z „Gazety Wyborczej”.

- Prowadziłem setki spraw o dobra osobiste (często przeciwko koncernom z kapitałem niemieckim). Ten wpis zrównujący materiał ONET o wadach karabinków, który najprawdopodobniej uratował życie żołnierzom, z egzekucjami na Polakach wyceniłbym na 150 tys. zadośćuczynienia na WOŚP - stwierdził adwokat Roman Giertych.

- Podejmiemy kroki prawne w związku z krzewieniem mowy nienawiści oraz rozpowszechniania oszczerstw przez Pana posła Marka Suskiego - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Agnieszka Skrzypek-Makowska, menedżerka ds. komunikacji w Ringier Axel Springer Polska.

Węglarczyk: nie komentuję trolli na Twitterze

- Mogę tylko powiedzieć, że mam taką zasadę: nigdy nie komentuję trolli na Twitterze - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu.

Nie sądzi, że doszło do kolejnego włamania na profil Marka Suskiego. - Wiemy o tym, żę wśród polityków partii rządzącej alkohol odgrywa sporą rolę przy pisaniu rozmaitych twittew, zwłaszcza w piątki wieczorem. Nie wykluczam, że i tu tak było, ale naprawdę mnie to nie interesuje - dodał Węglarczyk.

Profil twitterowy Marka Suskiego ma 14,1 tys. obserwujących. W piątek ok. godz. 15 pojawiły się na nim wpisy: „PO gdyby doszła do władzy zlikwiduje jeszcze wiele innych rzeczy: przemysł zbrojeniowy bo nasza broń jest niebezpieczna, publiczną służbę zdrowia bo jest niewydolna, bezpieczeństwo bo wpuści uchodźców, wolność słowa bo nie będzie informacji w mediach publicznych, i suwerenność bo przecież Bruksela i Angela zaopiekują się nami lepiej niż my sami. A na koniec zlikwidują: ...i kamieni kupę (czyli Polskę)”.

Politycy partii rządzącej wiele razy podkreślali, że współwłaścicielem Onetu i pozostałych mediów Ringier Axel Springer Polska jest niemiecki koncern Axel Springer (który tak naprawdę ma 49 proc. udziałów w Ringier Axel Springer Media, 51 proc. należy do szwajcarskiego Ringiera). Przypominano to zwłaszcza w dyskusjach o repolonizacji mediów i po krytycznych wobec władzy publikacjach w mediach RASP.

Podobnie jest w mediach publicznych, czego ostatni przykład można było obserwować w minioną środę, gdy wiele mediów prywatnych, m.in. tytuły RASP, brało udział w akcji „Media bez wyboru” przeciw podatkowi od wpływów reklamowych. W TVP Info skrytykowano ten protest, a na „pasku” pojawiło się stwierdzenie: „Niemieckie media dla Polaków nie chcą płacić składki na polską służbę zdrowia, kulturę i zabytki”.

Według badania Mediapanel w styczniu br. Onet.pl zanotował 17,73 mln użytkowników i 61 proc. zasięgu.

Dołącz do dyskusji: Marek Suski z PiS porównał Onet do zbrodni nazistowskich Niemiec, RASP podejmie kroki prawne

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janina
Może bardzo dyplomatycznie napisać barwna postać.
Internet nie zapomina nie potrzeba daleko szukać.
odpowiedź
User
Ula
Brawa za odwagę
odpowiedź
User
antoni
Zapewne włamanie na konto, jak zwykle. To nie on to napisał. To paskudny kosmita.
odpowiedź