Microsoft może kupić Bethesda za 7,5 mld dolarów. Ma zgodę Komisji Europejskiej
Komisja Europejska wydała pozwolenie na przejęcie przez Microsoft koncernu ZeniMax Media, do którego należy Bethesda, jeden z najbardziej znanych na rynku producentów gier wideo. Transakcja warta 7,5 mld dolarów oddaje w ręce producenta Xboksa kultowe tytuły, takie jak Doom, Fallout, Wolfenstein czy The Elder Scrolls.
Jesienią 2020 r. ogłoszono umowę przejęcia przez Microsoft za kwotę 7,5 mld dol. koncernu ZeniMax. Najbardziej cenną częścią transakcji jest firma Bethesda, funkcjonujący na rynku od 1986 r. znany producent i wydawca gier wideo.
Przejęcie Bethesda przez Microsoft oznacza, że producent Xboksa stanie się właścicielem kilku studiów pracujących dla tej marki. Są to Bethesda Softworks, Bethesda Game Studios, id Software, ZeniMax Online Studios, Arkane, MachineGames, Tango Gameworks, Alpha Dog oraz Roundhouse Studios.
Czytaj także: Microsoft Surface Duo wchodzi na nowe rynki. W Niemczech za 1550 euro
Jesienią Microsoft zaznaczył, że w sumie nad dalszym rozwojem gier Bethesda będzie pracować zespół obejmujący ponad 2,3 tys. specjalistów. Wśród kultowych tytułów firmowanych przez Bethesda są m.in.: The Elder Scrolls, Fallout, Wolfenstein, Doom, Dishonored, Prey, Quake i Starfield.
Zielone światło KE
Transakcja przejęcia ZeniMax przez Microsoft wymagała udzielenia na nią zgody przez organy Unii Europejskiej. Teraz Komisja Europejska ogłosiła, że aprobuje akwizycję za uzgodnioną pomiędzy partnerami kwotę. Komisja zaznaczyła, że przez kilka miesięcy jej eksperci badali w jaki sposób zmiana właściciela ZeniMax może wpłynąć na rynek wspólnoty europejskiej.
Czytaj także: Microsoft wraz z wydawcami apeluje o wprowadzenie w Europie godziwych wynagrodzeń za korzystanie z treści
Ostatecznie KE doszła do wniosku, że transakcja nie stoi w sprzeczności z funkcjonowaniem europejskiego rynku, nie stanowi także zagrożenia dla uczciwej konkurencji w segmencie produkcji i dystrybucji gier wideo.
Według sygnałów wysyłanych przez Microsoft po zakończeniu akwizycji ZeniMax i jego studia zachowają autonomię, zaś dostępność nowych tytułów nie będzie ograniczana do konkretnych platform sprzętowych, np. konsoli Xbox. Według planów w ciągu nadchodzących tygodni Microsoft zamierza zdradzić swoją strategię dotyczącą m.in. platformy streamingowej xCloud, usługi Game Pass czy też nowych produkcji w segmencie gier.
Dołącz do dyskusji: Microsoft może kupić Bethesda za 7,5 mld dolarów. Ma zgodę Komisji Europejskiej