Muzyka stworzona przy pomocy sztucznej inteligencji będzie podlegać licencjonowaniu
Google i Universal Music planują licencjonować muzykę tworzoną przez sztuczną inteligencję (AI).
Faktem jest, że dzięki sztucznej inteligencji w sieci zaczęło pojawiać się coraz więcej „deepfakes” - piosenek z imitacją głosów znanych wykonawców. Jednocześnie sami wykonawcy nie wyrazili na to zgody.
Sztuczna inteligencja była również wykorzystywana do fałszowania głosów zmarłych artystów. Na przykład w sieci krążyły piosenki, w których głos Franka Sinatry został użyty w wersji hip-hopowej piosenki „Gangsta's Paradise”, a głos Johnny'ego Casha został wykorzystany w przebojowym singlu „Barbie Girl”.
Oczekuje się, że licencjonowanie technologii zapewni narzędzie, które pozwoli fanom na legalne tworzenie utworów za pomocą sztucznej inteligencji. Artyści sami zdecydują, czy się na to zgodzić, czy nie, a jeśli się zgodzą, otrzymają tantiemy.
Negocjacje między Google a Universal Music są wciąż na wczesnym etapie. Warner Music również zamierza wziąć udział w projekcie.
Regulacje prawne AI i jej produktów to jeden z trendów i wyzwań 2023 roku. Elon Musk, Steve Wozniak i ponad tysiąc innych ekspertów opowiadało się za zawieszeniem szkolenia systemów sztucznej inteligencji na sześć miesięcy. Celem przerwy jest zrozumienie, jak kontrolować te systemy.
Dołącz do dyskusji: Muzyka stworzona przy pomocy sztucznej inteligencji będzie podlegać licencjonowaniu