Najstarsza gazeta świata przechodzi na wydanie cyfrowe
Przez wieki czytelnicy kartkowali trzeszczącymi stronami szwedzkiej gazety Post-och Inrikes Tidningar.
Ale najstarsza z ciągle wydawanych gazet na świecie porzuciła papierowe wydanie i obecnie istnieje tylko w cyberprzestrzeni.
Gazeta stworzona w 1645 roku przez szwedzką królową Kristinę stała się publikacją wyłącznie internetową 1 stycznia. Autorzy i czytelnicy wierni tradycji obawiają się, że podobny los może czekać wiele najbardziej zasłużonych tytułów na świecie.
„Uważamy to za kulturową tragedię” – mówi Hans Holm, który przez 20 lat pełnił funkcję redaktora naczelnego w Post-och Inrikes Tidningar. „To smutne gdy pracowało się tam tak długo i tak długo pismo się ukazywało. Królowa Kristina wykorzystywała publikację do informowania swoich podwładnych o sprawach wagi państwowej. Pierwsze wydania, które bardziej przypominały broszury, dostarczane były przez kuriera i zamieszczano je na tablicach informacyjnych w miastach i wsiach całego królestwa.”
Dzisiaj Post-och Inrikes Tidningar – co znaczy „poczta i wieści lokalne” – zamieszcza ogłoszenia prawne korporacji, sądów i niektórych agencji rządowych. Według obecnego naczelnego Olova Vikstroma ogłoszeń tych jest około 1500 dziennie. „Wydanie papierowe z pewnością nie było jakimś tabloidem przeznaczonym dla masowego odbiorcy. Skromny nakład wahał się w granicach 1000 egzemplarzy, aczkolwiek strona internetowa ma przyciągnąć więcej czytelników” – powiedział Vikstrom.
Właścicielem gazety jest Szwedzka Akademia, która słynie z przyznawania corocznych Nagród Nobla w dziedzinie literatury. Jednak ostatnio akademia sprzedała prawa wydawnicze Szwedzkiemu Biuru Rejestracji Firm, będącemu agencją rządową.
Pomimo transformacji na wydanie online, Post-och Inrikes Tidningar pozostaje numerem 1 w rankingu najstarszych gazet będących wciąż w obiegu, który opracowuje World Association of Newspapers (WAN) z siedzibą w Paryżu.
„Gazeta online wciąż jest gazetą, więc pozostawiamy ten tytuł na liście” – powiedział Larry Kilman, rzecznik prasowy WAN.
Dołącz do dyskusji: Najstarsza gazeta świata przechodzi na wydanie cyfrowe