Nowe badania nad światłem jako nośnikiem informacji
Naukowcy z Uniwersytetu w Bath wkrótce rozpoczną badania nad projektem, który może być ważnym krokiem w kierunku rozwoju komputerów fotonowych - urządzeń, w których elektronikę zastępuje światło.
Projekt obejmie swoim zasięgiem badania nad technologią attosekundową – możliwością przesyłania światła jako impulsów, które trwają zaledwie jedną attosekundę, czyli jedną trylionową sekundy. Badania pozwola rozwinąć nie tylko technologię fotonową, ale również dadzą fizykom możliwość głębszego wejrzenia w strukturę atomu.
W czerwcu dr Fetah Benabid z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Bath, wraz z zespołem zajmie się rozwojem nowej techniki, która ma umożliwić syntezę „kształtu fali” wykorzystując fotony z tą samą precyzją, z jaką elektrony są używane w elektronice. Synteza kształtu fali jest możliwością bardzo precyzyjnego kontrolowania sposobu, w jaki pola elektryczne zmieniają swoją energię.
Normalnie, pola elektryczne rosną i spadają w energii w regularnych wzorcu podobnym do fal oceanicznych. Ale współczesna elektronika pozwala na kontrolę fali w pewnym stopniu – w efekcie zamiast sinusoidy uzyskuje się fale w kształcie kwadratów lub trójkątów.
Badania zespołu dr Fetaha Benabida są kluczowe dla kwestii pokonania ograniczeń związanych z technologią krzemową.
Źródło: Gizmag
Dołącz do dyskusji: Nowe badania nad światłem jako nośnikiem informacji