SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Abonenci sieci kablowych i platform cyfrowych pytają o wymianę dekoderów

W poniedziałek rozpocznie się zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Część jej odbiorców musi wymienić tunery lub telewizory. Problem nie dotyczy abonentów platform satelitarnych i sieci kablowych, choć operatorzy otrzymują takie zapytania od klientów.

Od 28 marca w województwie lubuskim i dolnośląskim dojdzie do zakończenia emisji naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T i przejście na DVB-T2/HEVC. Do końca czerwca podobne zmiany czekają mieszkańców pozostałych regionów. Krajowy Instytut Mediów informuje, że pozbawionych sygnału może zostać blisko 1,8 mln gospodarstw domowych, które korzystają ze starych sprzętów.

To głównie posiadacze telewizorów sprzed 6 lat, mieszkańcy wsi, osoby starsze i samotne. W parlamencie trwają prace nad dofinansowaniem w wysokości 100 zł na zakup nowego tunera lub telewizora. Nadawcy publiczni i prywatni prowadzą też kampanię informacyjną. Telewizja Polska emituje na przykład spot przypominający pod względem czołówki „Teleexpress” i informuje o zmianie.

Platformy satelitarne i sieci kablowe: Naszych dekoderów nie trzeba wymieniać

To, że operatorzy otrzymują pytania o zmianę sprzętu przyznaje Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, zrzeszającej sieci kablowe.

- Ci, którzy nie znają standardu DVB-T2/HEVC mogą się obawiać, ale to ich nie dotyczy, bo standardy używane przez telewizję kablową i satelitarną są inne. Teraz mamy do czynienia wyłącznie ze zmianą systemu naziemnej telewizji cyfrowej. Ta zmiana ich nie dotyczy. Będą mogli bez zmian oglądać telewizję - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Straszewski.

Kanały w sieciach kablowych w Europie są nadawane w standardach DVB-C i DVB-C2, a platformy satelitarne korzystają z DVB-S i DVB-S2. Standardy naziemnej telewizji cyfrowej to DVB-T i DVB-T2. HEVC jest natomiast kodekiem. Platformy satelitarne też z niego korzystają, ale przede wszystkim do nadawania treści w 4K. Osoby korzystające z platform cyfrowych nie muszą więc pytać o wymianę dekodera.

- Nie odnotowujemy takich pytań od klientów, a jeśliby się zdarzyły, to oczywiście będziemy wyjaśniać, że zmiana nie dotyczy telewizji dostarczanej w technologiach satelitarnej czy internetowej - informuje portal Wirtualnemedia.pl rzeczniczka prasowa Polsat Box (wcześniej Cyfrowy Polsat), największej platformy satelitarnej. Piotr Kaniowski, rzecznik konkurencyjnej platformy Canal+ twierdzi, że skala takich pytań jest znikoma. Wymianie nie podlegają też dekodery czy przystawki obsługujące IPTV lub Android TV. Jeśli ktoś korzysta z takich usług, to nie musi wymieniać sprzętu.  

Zobacz także: Standard DVB-T2/HEVC podniósł ceny telewizorów? „Podaż produktów ograniczona”

Promocja w związku z DVB-T2/HEVC

Sieć kablowa Promax wydała komunikat, w którym poinformowała, że przejście na DVB-T2/HEVC nie dotyczy jej abonentów.

- W związku z nadchodzącymi zmianami w sposobie nadawania naziemnego sygnału telewizyjnego ze standardu DVB-T na DVB-T2 dużo mówi się o tym, że zarówno starsze telewizory jak i te nowsze nie wspierające nadchodzącego standardu nie będą w stanie odbierać sygnału we właściwy sposób. Jest w tym sporo prawdy choć jak zwykle ważne są szczegóły – nadchodzące zmiany nie mają wpływu na działanie usług operatorów sieci kablowych. Jeśli więc korzystasz już z usług Promax wprowadzenie standardu DVB-T2 nie wpłynie w żaden sposób na konieczność wymiany jakiegokolwiek sprzętu - zarówno Twój telewizor jak i dekoder nadal będą działały po wprowadzeniu nowego standardu - napisał operator.

Firma z Ostrowa Wielkopolskiego zachęca też do skorzystania z promocji - możliwości aktywacji jej usług za złotówkę. -  Warto zwrócić uwagę na to czy w gronie bliskich znajdują się osoby, które korzystają wyłącznie z sygnału cyfrowej telewizji naziemnej – wtedy rzeczywiście niezbędny może okazać się zakup nowego telewizora czy też dodatkowego urządzenia. W takiej sytuacji można rozważyć skorzystanie z usług Promax gdzie abonenci w ramach stałego, miesięcznego abonamentu nie tylko zyskują bogatszą ofertę kanałów telewizyjnych ale także uniezależniają się od aktualnych i ewentualnych przyszłych zmian technologii nadawania sygnału. Warto dodać, że już w pakiecie oszczędnym jest prawie 40 kanałów, w tym lokalny kanał telewizyjny PROART a także wszystkie kanały telewizji naziemnej - pisze Promax. Jacek Kobierzycki, dyrektor generalny sieci kablowej Toya zdradza, że jak dotąd pytań o wymianę dekoderów na DVB-T/HEVC było bardzo mało, a w razie potrzeby spółka wyda komunikat. 

Dołącz do dyskusji: Abonenci sieci kablowych i platform cyfrowych pytają o wymianę dekoderów

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bart
"Problem nie dotyczy abonentów platform satelitarnych i sieci kablowych, choć operatorzy otrzymują takie zapytania od klientów." .... więc "problem" istnieje tylko w głowach abonentów kablówek/platform, którzy sami sobie wymyślają problem którego nie ma. Tak samo było 10 lat gdy abonenci płatnej TV temu myśleli, że w związku z przejściem w Polsce z TV analogowej na TV NTC DVB-T będą musieli wymieniać dekodery.
odpowiedź
User
Xyz
Do dzisiaj niektóre kablówki utrzymują sztucznie analog przy życiu dając możliwość oglądania podstawowych kanałów.
odpowiedź
User
słuchacz
wystarczyło w spotach w TV dodać jedno zdanie, że to nie problem abonentów kablówek i platform satelitarnych...
odpowiedź