Nowy szef PKO BP: Marcinkiewicz w drugim etapie
RN PKO BP otrzymała 56 ofert na stanowisko prezesa i dwóch wiceprezesów,
W konkursie na stanowisko prezesa i dwóch wiceprezesów zarządu PKO BP złożono 56 ofert. Do dalszego postępowania kwalifikacyjnego rada nadzorcza banku dopuściła 9 kandydatów do fotela prezesa (jest wśród nich Kazimierz Marcinkiewicz) i 40 chętnych na stanowiska wiceprezesów, poinformował bank w komunikacie w czwartek.
„Ogłoszenie decezji Rady Nadzorczej o wyborze prezesa oraz dwóch wiceprezesów Zarządu powinno nastąpić najpóźniej do końca stycznia br.”- czytamy w komunikacie.
We wtorek, 16 stycznia upłynął termin składania zgłoszeń przez kandydatów na stanowisko prezesa i dwóch wiceprezesów zarządu PKO BP.
„Mogę potwierdzić, że wśród kandydatów, którzy złożyli aplikację jest pan Kazimierz Marcinkiewicz”- powiedział Marek Kłuciński, rzecznik prasowy PKO BP.
Rzecznik nie potwierdził natomiast dzisiejszych doniesień „Dziennika”, według których kandydatami na stanowisko prezesa PKO BP są: Andrzej Topiński, który pełnił funkcję prezesa banku w latach 1994-1999 oraz Henryka Pieronkiewicz, która kierowała PKO BP w latach 2000-2002.
Bank poinformował, że w środę rada nadzorcza banku zapoznała się ze zgłoszeniami i oceniła poszczególne oferty pod względem ich zgodności z wymogami formalnymi.
Spośród 56 ofert, które napłynęły do banku 9 zostało zakwalifikowanych do dalszego postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa banku, zaś 40 na stanowiska wiceprezesów.
24 stycznia rada nadzorcza banku spotka się z kandydującymi na stanowisko prezesa zarządu banku, zaś w dniach 25-26 stycznia z kandydatami na wiceprezesów.
„Podczas rozmowy Rada badać będzie wiedzę poszczególnych kandydatów na temat Banku i otoczenia rynkowego, w którym działa oraz poziom ich kompetencji w zakresie zarządzania dużymi zespołami ludzkimi. W trakcie spotkań z kandydatami zweryfikuje również ich doświadczenie pod kątem wymogów stawianych prezesowi oraz wiceprezesom PKO BP m.in. przez statut Banku” – czytamy w komunikacie.
Bank we wcześniejszym komunikacie podał, że „rozmowy te obejmować będą przede wszystkim zagadnienia z zakresu: wiedzy o działalności PKO Banku Polskiego oraz sektora w którym działa, zasad funkcjonowania spółek handlowych ze szczególnym uwzględnieniem spółek z udziałem Skarbu Państwa, doświadczenia niezbędnego do wykonywania funkcji prezesa lub członka Zarządu PKO BP, znajomości zasad nadzoru właścicielskiego, audytu i kontroli finansowej banku oraz rachunkowości zarządczej”.
Po rezygnacji ze stanowiska prezesa Andrzeja Podsiadły z końcem września ubiegłego roku, rada nadzorcza powołała na to stanowisko, do pełnienia obowiązków do czasu wyboru nowego prezesa, Sławomira Skrzypka.
Na początku grudnia, wbrew oczekiwaniom, rada nadzorcza PKO BP nie wybrała nowego prezesa banku, ale ponownie powierzyła pełnienie obowiązków prezesa Sławomirowi Skrzypkowi.
19 grudnia rezygnację z pełnienia swoich funkcji z dniem 31 grudnia złożyli dwaj wiceprezesi banku - Kazimierz Małecki i Danuta Demianiuk. Wcześniej, z dniem 30 listopada 2006 r. rezygnację z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu złożył Jarosław Myjak.
W związku z powołaniem na prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka złożył on rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu PKO BP z dniem 10 stycznia. Dzień później rada nadzorcza banku delegowała swojego przewodniczącego Marka Głuchowskiego do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu banku na okres do 23 stycznia.
W końcu grudnia RN PKO BP wszczęła postępowania kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu oraz dwóch wiceprezesów zarządu PKO BP. Kazimierz Marcinkiewicz, były premier i komisarz Warszawy, zadeklarował wówczas udział w konkursie. Od 2 stycznia pełni on funkcję doradcy prezesa PKO BP.
Dołącz do dyskusji: Nowy szef PKO BP: Marcinkiewicz w drugim etapie