Perspektywy przyszłych cen są niepewne
Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, w czerwcu br. wzrósł o 0,4 pkt. Połowa składowych wskaźnika działa w kierunku wzrostu cen, zaś druga połowa w kierunku ich spadku, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie w piątek.
"Na rynkach od kilku miesięcy panuje duża niepewność, zaś wysoka zmienność kursów walutowych podraża koszty transakcji. Trudny do przewidzenia jest również wpływ ostatniej powodzi na kształtowanie się przyszłej inflacji, szczególnie w efekcie możliwego wzrostu cen żywności" - głosi raport.
Według BIEC, w maju w kierunku wzrostu cen działy: ceny usług transportu i magazynowania, deprecjacja złotego - szczególnie silna wobec dolara, wzrost jednostkowego kosztu produkcji oraz umiarkowany wzrost zadłużania się gospodarstw z tytułu kredytów.
"Stabilizująco na inflację działały: ograniczenie oczekiwań co do wzrostu cen producentów, spadek jednostkowych kosztów pracy, nieco mniejszy odsetek wykorzystania mocy produkcyjnych w przemyśle, niższe ceny importu oraz stabilizacja wielkości długu skarbu państwa" - napisano w raporcie.
Analitycy zauważają, że słabnący w ostatnim czasie złoty stosunkowo najszybciej może odbić się na cenach benzyny. Dwa czynniki silnie oddziałują w tym kierunku: drożejąca na świecie ropa naftowa oraz osłabienie złotego.
"O efekcie przenoszenia się cen benzyny na pozostałe towary i usługi zdecyduje siła popytu oraz możliwości przedsiębiorstw do obniżki realizowanych marż. Wskaźnik cen usług transportu i magazynowania od pięciu miesięcy umiarkowanie rośnie. W kolejnych miesiącach można spodziewać utrwalania się tej tendencji" - zauważają analitycy.
Wzrosnąć mogą również ceny importu. W ciągu ostatniego roku ceny importu spadały, jednak deprecjacja złotego przenosi się zwykle na wzrost cen towarów importowanych z 2-3-miesięcznym opóźnieniem.
"Przedsiębiorcy w ostatnim miesiącu zredukowali swe zamiary podnoszenia cen na produkowane przez ich firmy wyroby. Początek roku charakteryzował się dużą zmiennością tych oczekiwań. Obecnie zdecydowana większość menedżerów nie dokonała w ostatnim czasie zmiany cen, ani też nie planuje tego w najbliższej przyszłości" - konkluduje BIEC.
Dołącz do dyskusji: Perspektywy przyszłych cen są niepewne