Piotr Nowak ma zastąpić Annę Streżyńską na czele Ministerstwa Cyfryzacji
Według nieoficjalnych informacji Piotr Nowak zostanie we wtorek powołany na funkcję ministra cyfryzacji pełnioną obecnie przez Annę Streżyńską. Nowak od grudnia 2015 roku jest wiceministrem finansów, a wcześniej pracował w bankach i funduszach inwestycyjnych.
W poniedziałek Joanna Kopińska, rzeczniczka prasowa rządu Mateusza Morawieckiego (powołanego na to stanowisko w połowie grudnia ub.r.), zapowiedziała, że we wtorek w południe prezydent Andrzej Duda powoła nowych ministrów. Nad zmianami w rządzie Morawiecki rozmawiała w ostatnich tygodniach z kierownictwem PiS, a rekonstrukcja rządu była zapowiadana od wielu miesięcy.
Nowy rząd Premiera @MorawieckiM zostanie powołany przez Prezydenta @AndrzejDuda jutro w południe.
— Joanna Kopcińska (@j_kopcinska) 8 stycznia 2018
Kilku dziennikarzy zajmujących się polityką osobno poinformował, że według ich informacji zmiany obejmą szefostwo Ministerstwa Cyfryzacji: Annę Streżyńską na stanowisku ministra tego resortu zastąpi Piotr Nowak. - Się potwierdza. Ministrem cyfryzacji będzie Piotr Nowak, obecnie wiceminister finansów - napisał na Twitterze Wojciech Szacki z „Polityki”. Grzegorz Sadowski i Artur Grabek z „Wprost” też podali taką informację, zaznaczając, że wbrew pogłoskom nie dojdzie do połączenia Ministerstwa Cyfryzacji z innym resortem.
- Piotr Nowak nowym szefem Ministerstwa Cyfryzacji. Jeżeli to się potwierdzi, to stanowczo nowy kurs w cyfryzacji: resort od budżetowanie i wydawanie dotacji na budowę sieci i systemów - skomentowała Sylwia Czubkowska z „Dziennika Gazety Prawnej” (niebawem w „Gazecie Wyborczej”). - Anna Streżyńska pożegnała się już ze swoim ministerstwem - podał Marcin Makowski z „Do Rzeczy”. - Mimo wszystko trudna do merytorycznego wyjaśnienia decyzja. Znalazłoby się kilka osób, które ze swoimi resortami powinny się rozstać wcześniej - ocenił.
- Anna Streżyńska już po dymisji w Kancelarii Premiera podał Wojciech Szacki po godz. 14.
Minister Streżyńska nie złożyła dymisji, została odwołana. Nie dostała też żadnej propozycji #trocheprzykro
— Wojtek Szacki (@szacki) 8 stycznia 2018
O niepewnej pozycji Anny Streżyńskiej w rządzie spekulowano od kwietnia ub.r., po tym jak minister cyfryzacji w wywiadzie w Radiu ZET stwierdziła, że nie zgadza się ze wszystkimi działaniami ekipy rządzącej. - Bardzo często się nie zgadzam fundamentalnie z przyjętym podejściem do konkretnych rozwiązań gospodarczych, czy do konkretnych rozwiązań związanych z infrastrukturą, cyberbezpieczeństwem - powiedziała Streżyńska.
Anna Streżyńska już pożegnała się z pracownikami Min Cyfryzacji. Podobno jest też już po jej dymisji. Nie powiem byłam mocno krytyczna dla tego jak zarządzała i na czym się skupiała w działaniach MC. Ale i tak mi szkoda, bo i kibicowałam jej jak żadnemu innemu politykowi.
— Sylwia Czubkowska (@sylvcz) 8 stycznia 2018
Anna Streżyńska została ministrem cyfryzacji w listopadzie 2015 roku
Streżyńska została szefową Ministerstwa Cyfryzacji wraz z powołaniem rządu Beaty Szydło w listopadzie 2015 roku. Pod jej kierownictwem resort prowadził prace nad wspólnym serwisem, w których dostępne będą wszystkie usługi administracyjne oferowane w internecie (witryna ma ruszyć w br.). Przygotowano też strategię wprowadzenia w naszym kraju standardu telekomunikacyjnego 5G, właśnie rozpoczęły się jej konsultacje. Ponadto uruchomiono aplikację mobilną mObywatel (z dowodem osobistym w formie cyfrowej).
Na dwulecie swojej pracy w resorcie Anna Streżyńska poinformowała, że administracja państwowa uruchomiła w tym okresie ponad 500 usług cyfrowych.
Streżyńska w latach 2006-2012 była prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, doprowadziła w tym okresie m.in. do zawarcia z Telekomunikacją Polską (obecnie Orange Polska) porozumienia, w ramach której firma na stałych warunkach udostępniała swoje łącza innym podmiotom. W latach 2012-2015 była związana z Wielkopolską Siecią Szerokopasmową, kolejno jako przewodnicząca rady nadzorczej i prezes spółki.
W latach 1995-1997 Anna Streżyńska pracowała w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a w latach 1998-2001 była doradcą trzech kolejnych ministrów łączności w rządzie Jerzego Buzka, a od 2000 roku także dyrektorem departamentu w tym resorcie. Od 2001 do 2004 roku była dyrektorem Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Piotr Nowak to obecnie wiceminister finansów
Funkcję wiceministra finansów Piotr Nowak pełni od grudnia 2015 roku, został powołany przez kierującego wówczas tym resortem Pawła Szałamachę.
Wcześniej Nowak przez ponad 10 lat pracował w branży finansowej. Zaczynał jako dealer walutowy w PKO BP, a w latach 2005-2006 był trader w Calyon Corporate & Investment Bank (odpowiadał za obligacje i instrumenty pochodne na stopę procentową z regionu środkowej i wschodniej Europy). W latach 2006-2010 był wiceszefem londyńskiego funduszu hedgingowego należącym do grupy Swiss Re (zajmował się tam strategią global macro, która obejmowała instrumenty dłużne, indeksy giełdowe, instrumenty pochodne oraz waluty ze wszystkich rynków wschodzących).
W latach 2010-2011 pracował jako prop trader w Espirito Santo Investment Bank Polska, a w latach 2011-2014 - jako zastępca dyrektora departamentu zarządzania portfelami papierów dłużnych w PKO TFI. Na początku 2015 roku został ekspertem ds. gospodarczych w Kancelarii Prezydenta RP, a jesienią 2015 roku pracował w Money Makers TFI.
Według WP nowym ministrem cyfryzacji będzie Krzysztof Szubert
Portal Wirtualna Polska podał, że według jego nieoficjalnych ustaleń nowym szefem Ministerstwa Cyfryzacji zostanie Krzysztof Szubert, od marca ub.r. wiceminister w tym resorcie.
Na obecnym stanowisku Szubert odpowiada za koordynację współpracy międzynarodowej oraz zarządza dwoma departamentami: koordynacji funduszy europejskich oraz współpracy międzynarodowej i analiz.
Od końca 2015 roku był doradcą strategicznym ministra cyfryzacji, a od maja 2016 roku - pełnomocnikiem ministra ds. współpracy międzynarodowej.
Wcześniej pracował m.in. jako prezes i dyrektor zarządzający w firmie Connect Distribution specjalizującej się w dystrybucji w Europie Środkowo-Wschodniej specjalistycznego oprogramowania z tzw. wartością dodaną. Od 2012 roku był ministrem cyfryzacji w gospodarczym gabinecie cieni Business Centre Clubu.
Dołącz do dyskusji: Piotr Nowak ma zastąpić Annę Streżyńską na czele Ministerstwa Cyfryzacji
Resztki sympatii do tego rządu właśnie wyparowały.