SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Play Now dla klientów UPC Polska. Fuzja operatorów „na finiszu”

Tylko do końca lutego klienci sieci kablowej UPC Polska będą  mogli korzystać z usługi UPC TV GO, nazywanej ostatnio TV GO. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl od marca 2025 roku operator udostępni im aplikację Play Now. 

UPC TV GO - nazywana też po fuzji z Play TV GO - to serwis streamingowy i aplikacja mobilna oraz Smart TV pozwalająca klientom UPC Polska na oglądanie kanałów telewizyjnych i treści wideo na żądanie, zgodnych z wykupionym abonamentem. Mogą więc z niej skorzystać na dodatkowym urządzeniu w domu lub poza domem, na przykład podczas wyjazdu służbowego lub wakacji. Na podobnej zasadzie abonenci Canal+ mogą korzystać z Canal+ online, Polsat Box z Polsat Box Go, a Vectry z TV Smart GO. Niedawno informowaliśmy, że Play zdecydował się zlikwidować usługę z końcem lutego 2025 roku.

W marcu 2025 roku dotychczasowi klienci dawnego UPC Polska – bez względu na typ posiadanego dekodera otrzymają dostęp do aplikacji Play Now, która zastąpi analogiczne rozwiązanie TV GO. Play Now to serwis, w którym ulubione kanały telewizyjne można oglądać w aplikacji dostępnej na telefony, tablety i inteligentne telewizory (streaming działa też pod adresem playnow.pl).

Wymiana dekoderów TV 4K Box skończy się w lutym

Zmiana aplikacji streamingowej nie jest jedyną, która dotyczy klientów UPC Polska. Play wycofuje dekoder TV 4K Box. Proces podyktowany jest różnicami w rozwiązaniach technologicznych stosowanych przez poprzedniego operatora i Play. Wymiana pozwoli dalej aktualizować sprzęt i oferować klientom ważne dla nich usługi, takie jak nagrywanie programów. Proces nie dotyczy innych stosowanych wcześniej urządzeń, czyli na przykład sprzętów pozwalających na odbiór w standardzie DVB-C.

Dekoder, z którego skorzystają abonenci to Play BOX TV, który może nawet stary telewizor przemienić w „smart TV”. Jest to możliwe dzięki zastosowanemu w nim systemu operacyjnego Android TV, gwarantującemu dostęp do tysięcy aplikacji takich jak Netflix, Max, SkyShowtime, Prime Video, YouTube, Disney+, Viaplay, Canal+ online, Polsat Box Go, TVP VOD. Urządzenie obsługuje m.in. formaty 4K i Dolby Vision. Jest wyposażone we wszystkie niezbędne gniazda, w tym HDMI, optyczne audio i ethernet. Dekoder może być wygodnie sterowany głosem lub pilotem.

Klienci, których dotyczy ten proces, otrzymają wiadomości ze szczegółowymi instrukcjami. Wymianę będzie można zlecić on-line, telefonicznie lub docelowo w salonie. Każdy z abonentów otrzyma też specjalny przewodnik o zaletach nowego urządzenia. Podłączenie nowego dekodera ma być proste i intuicyjne, jednak w razie potrzeby będzie też możliwość umówienia wizyty technika, który pomoże w instalacji. Proces wymiany poprzedził pilotaż skierowany do niewielkiej grupy abonentów. Pozwolił on na dopasowanie tego procesu do potrzeb klientów. Zakończenie wymiany planowane jest na luty 2025 r

Ponad 2,1 mln abonentów telewizji i internetu Play

W segmencie usług dla domu (telewizja i internet światłowodowy) Play obsługuje dziś ponad 2,1 mln klientów. Firma stawia na sprzedaż dwóch rodzajów pakietów: klasycznej Telewizji Max z kanałami linearnymi i Telewizji Nowej Generacji, w której punkty można wymieniać na dostęp do serwisów streamingowych lub dodatkowo płatnych stacji. Rozwiązanie to wybiera co trzeci klient operatora. Od 2022 roku, czyli przejęcia UPC Polska i formalnego połączenia obu firm w 2023 roku, Play dołączył większość kanałów oferowanych przez tę sieć kablową i inne nowości.

Operator zamieszcza na blogu rozmowę z Arturem Dominiakiem, dyrektorem departamentu usług dla domu w Play. Katarzyna Tajak-Pietrowska pyta go na jakim etapie łączenia firm jesteśmy. - Krótka odpowiedź brzmiałaby tak, że jesteśmy na finiszu tego procesu. Dla naszych czytelników mam też jednak nieco dłuższą wersję odpowiedzi. Przejęcie UPC Polska przez Play nastąpiło w kwietniu 2022 r., a niecałe dwa lata później obie firmy połączyły się. Z formalnego punktu widzenia proces więc już się zakończył (operatorem wszystkich usług jest Play). Z technicznego jednak, wciąż trwa – przełączamy właśnie ostatnie usługi do naszych fioletowych systemów. Świadomie rozłożyliśmy to w czasie, by zmiany były jak najmniej odczuwalne dla z abonentów. Zdecydowana większość z nich działa się w tle – stwierdził Dominiak.

Menadżer podsumowuje też działania podjęte w ramach integracji operatorów. - Za nami wiele pracy w systemach informatycznych, których nazwy klientom niewiele by powiedziały. Na tym zresztą polega wyzwanie – jak opowiedzieć o tym procesie w sposób przystępny dla odbiorców? Mogę jednak podać przykład routerów – obecnie 99 proc. wszystkich tych urządzeń działa w systemach Play. Aktualizację ich oprogramowania realizowaliśmy nocą, gdy większość użytkowników śpi, a zużycie danych jest najmniejsze. Zmieniliśmy też usługi telefonii stacjonarnej – teraz świadczymy je z wykorzystaniem nowocześniejszej infrastruktury. To nie jest oczywiście najpopularniejsza usługa, ale wciąż korzysta z niej kilkaset tysięcy abonentów. Dzięki temu, możemy oferować pełną gamę usług telekomunikacyjnych – od telefonii komórkowej, przez światłowód, telewizję, a nawet telefonię stacjonarną – zauważył Dominiak.

Na razie bez wymiany dekoderów Horizon, ale IPTV docelowo zastąpi DVB-C

Na razie obowiązkowa jest wymiana tylko jednego dekodera używanego przez UPC Polska. - Już wkrótce kolejni abonenci telewizji w Play skorzystają z naszego innowacyjnego dekodera Play Box TV. Rozpoczynamy właśnie bezpłatną wymianę starych dekoderów TV 4K Box. Warto przy tym zaznaczyć, że wcześniej stosowaliśmy też inne urządzenia (np. dekodery Horizon), których wymieniać jednak nie planujemy tak długo, jak długo dobrze będą służyć klientom - zapewnił przedstawiciel Play.

Dlaczego wymieniany jest akurat ten konkretny sprzęt? - Ze względów technologicznych. W przypadku dekodera TV 4K Box nie mamy możliwości jego pełnej integracji z naszymi systemami. Obrazowo rzecz ujmując, to urządzenie jest zbyt silnie zakorzenione w systemach firmy, do której w przeszłości należało UPC Polska. „Wykorzenienie” rodziłoby ryzyko, że dotychczasowe funkcje dekodera mogłyby nie działać prawidłowo. Stąd decyzja o zaoferowaniu jego użytkownikom naszego najlepszego sprzętu – Play Box TV - odpowiada Dominiak. Sprzęt będzie można zamówić m.in. przez paczkomat InPost. Play udostępnia abonentom przewodnik po nowym urządzeniu z aktualną listą kanałów. Będzie można go położyć obok pilota.

Przedstawiciel Play zapowiada, że w dłuższej perspektywie IPTV zastąpi tradycyjną telewizję kablową DVB-C. - W Play korzystamy ze standardu IP – oznacza to, że wszystkie kanały nadajemy bezpośrednio przez internet, a nie przez satelitę czy łączami naziemnymi. Ten standard – nie tylko u nas – staje się dominujący i w kolejnych latach zastąpi dotychczas wykorzystywane w telewizji kablowej DVB-C. Ma to związek z rozwojem sieci stacjonarnej. Starsze łącza, przez które sygnał telewizyjny nadawany był niejako oddzielnie, na całym świecie są zastępowane światłowodami, co ma niebagatelne znaczenie w czasach, gdy zapotrzebowanie na szybki internet i wysoki transfer danych rośnie skokowo - stwierdził Dominiak.

Firma chce być agregatorem usług streamingowych. - Dla wszystkich abonentów usług dla domu szykujemy kolejne nowości i promocje. Już dziś oferujemy największą liczbę serwisów streamingowych w abonamencie w dobrej cenie – w tym Prime Video i SkyShowtime jako jedyni wśród operatorów. Chcemy być domowym hubem rozrywki – przekonywał przedstawiciel Play.

Dołącz do dyskusji: Play Now dla klientów UPC Polska. Fuzja operatorów „na finiszu”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Inne podejście
Mogliby wziąć przykład z amerykańskich kablówek, gdzie popularne są przystawki AppleTV (które zjadają na starcie te androidowe pudełeczka płynnością działania i długością wsparcia... przykładowo box 4K z 2017 wciąż dostaje co roku aktualnego tvOSa).
7 1
odpowiedź
User
DX+
A dzisiejszej nocy, znów awaria światłowodu UPC i z czym do ludzi przyszłości, jak tylko przetasowania, fuzje, a klient staje się figurantem, który ma żreć, co mu podano i nie narzekać.
12 1
odpowiedź
User
Lolek
A kto dziś oprócz emerytów ogląda telewizję? Są serwisy streamingowe i podcasty
5 8
odpowiedź