Popyt na GPW wybrał małe spółki, WIG 20 nie pokazał mocy
GPW zaczęła czwartkową sesję z impetem, który jednak słabł w miarę upływu czasu. W efekcie WIG 20 zanotował wręcz lekki spadek, ale wciąż nadzieje na letnie wzrosty tlą się wśród inwestorów. Stawiają oni obecnie na wybrane mniejsze spółki, co zapewniło zwyżkę indeksowi szerokiego rynku WIG, uważają analitycy.
Czwartkowe notowania blue chipy rozpoczęły z poziomu 2344,63 pkt., notując 0,57% wzrost. Umiarkowana zwyżka na otwarciu była reakcją na dobre zakończenie wczorajszych notowań w Stanach Zjednoczonych i dodatnie zamknięcia parkietów w Azji.
"Mimo wielu danych makro, które napłynęły dziś na rynek, wykres blue chipów zachowywał się bardzo stabilnie, poruszając się do godziny 15.30 w trendzie bocznym ograniczonym liniami 2335 pkt. i 2350 pkt. Warto w tym miejscu odnotować, że zarówno produkcja przemysłowa w Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii w ujęciu miesięcznym jak i rocznym była dodatnia. Implikuje to tezę o kontynuacji ożywienia gospodarczego w największych eurogospodarkach" - zaznaczył analityk Beskidzkiego DM, Krzysztof Zarychta.
Dodał, że także informacja od naszych południowych sąsiadów, stanowiąca o tym, że na Słowacji wzrost produkcji przemysłu w maju wyniósł +31% rdr, miała bardzo pozytywny wydźwięk.
"Wydaje się jednak, że wskaźniki z realnej gospodarki są już zawarte w cenach akcji, a inwestorzy bardzo ostrożnie próbują doważać swoje portfele. Większej reakcji na rynku nie zrobiły bowiem także słabsze informacje ze Stanów Zjednoczonych z amerykańskiego rynku pracy.
"Przed 16, brak zdecydowanej reakcji na dobre informacje makro po stronie popytu wykorzystali sprzedający i sprowadzili wykres blue chipów pod kreskę" - wyliczył Zarychta.
Zdecydowanie lepsze były małe i średnie spółki, gdzie seria kontraktów i innych mobilizujących wiadomości spowodowała koncentrację kupujących na walorach takich jak m.in. CP Energia, Ampli, Ipopema, Muza, czy Trion.
WIG 20 zniżkował o 0,1% i wynosi 2329,15 pkt. WIG zyskał 0,25% i wynosi 40373,98 pkt. Obroty na całym rynku wyniosły ponad 1,4 mld zł.
Dołącz do dyskusji: Popyt na GPW wybrał małe spółki, WIG 20 nie pokazał mocy