Powierzchnia biurowa w Polsce - co nas czeka?
Podaż powierzchni biurowych w przyszłym roku wzrośnie po raz pierwszy od 2008 r. i może wynieść ponad 220 tys. m.kw., wynika z danych szacunkowych zawartych w raporcie "Property Times. Office market Regional cities Poland H1 2011. Falling availability" firmy DTZ.
"W 2011 roku zostanie oddane do użytkowania ok. 110 tys. m.kw. powierzchni, co stanowi 50-proc. spadek w porównaniu do roku 2010 (211 tys. m.kw.). Stawki czynszów w H1 2011 roku pozostały na stabilnym poziomie 13-16 euro/m.kw./miesiąc" - czytamy w raporcie.
Jak zaznacza DTZ, rośnie popyt na powierzchnie biurowe w miastach regionalnych Polski.
"Pomimo rosnącego popytu nie obserwujemy znaczącego wzrostu podaży. Jest to skutkiem spowolnienia gospodarczego, które wymusiło na deweloperach rewizję ich wcześniejszych planów i opóźnienie lub zaniechanie realizacji inwestycji" - powiedziała Katarzyna Lipka, Senior Consultant w Zespole Doradztwa i Analiz Rynkowych DTZ.
W raporcie przedstawiono dane dotyczące sześciu głównych miast w Polsce (poza Warszawą), czyli: Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Trójmiasta. W I poł. 2011 r. wielkość dostępnej nowoczesnej powierzchni biurowej w tych miastach wzrosła o 51 tys. m.kw. i wynosi 1,95 mln m.kw.
Wśród analizowanych miast, głównym rynkiem regionalnym powierzchni biurowych pozostaje Kraków z powierzchnią biurową wynoszącą 494 tys. m.kw.; wyprzedza on Wrocław (373 tys. m.kw.) i Trójmiasto (333 tys. m.kw.).
Dołącz do dyskusji: Powierzchnia biurowa w Polsce - co nas czeka?