Onet i Fakt.pl po krytyce usunęły zdjęcia „najładniejszych dziewczyn Powstania Warszawskiego”
W czwartek po południu na Fakt.pl i stronie głównej Onetu ukazał się tekst „Oto najładniejsze dziewczyny Powstania Warszawskiego”. Po krytycznych komentarzach szybko został usunięty z obu portali. - Ten tekst nie powinien był się znaleźć na łamach Onetu - tłumaczy dyrektor programowy portalu Bartosz Węglarczyk.
W artykule zamieszczono archiwalne zdjęcia kilku atrakcyjnie wyglądających uczestniczek Powstania Warszawskiego. Jako pierwsza była prezentowana fotografia Anny Kanickiej w stroju kąpielowym.
W krótkim tekście stwierdzono, że kobiety stanowiły 20 proc. walczących w Powstaniu Warszawskim. - Były sanitariuszkami, łączniczkami. Zdarzało się, że w trakcie powstania chwytały za karabiny i podkładały miny. Wśród nich nie brakowało piękności, które zachwycały swoją urodą. Zobacz piękne bohaterki Powstania Warszawskiego - napisano.
Tekst w czwartek, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, pojawił się po południu na Fakt.pl. Był też promowany na stronie głównej Onetu, gdzie żeby do niego przejść, należało przeklikać przez stronę z pierwszym zdjęciem.
Publikację skrytykowali niektórzy internauci w mediach społecznościowych. Zwrócono na nią uwagę także na fanpage’u facebookowym „Seksizmu naszego powszedniego”, który obserwuje 34,5 tys. użytkowników. - Przez Onet zaniemówiliśmy na tak długo, że jedynym komentarzem będzie ciche nucenie czegoś o kolorowych jarmarkach - skomentowano.
Wielu internautów podkreślało, że niestosowne jest eksponowanie urody kobiet w kontekście powstania, w którym zginęło kilkaset tys. walczących i cywilów.
Krótko po publikacji tekst został zdjęty ze strony głównej Onetu. Nieco dłużej pozostał na Fakt.pl, ale i tam w piątek nie był już dostępny.
- Ten tekst nie powinien był się znaleźć na łamach Onetu. Z tego powodu materiał został zdjęty - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Bartosz Węglarczyk, dyrektor programowy portalu.
W kwietniu 2017 roku na stronie Ciekawostkihistoryczne.pl ukazał się tekst „Najładniejsze dziewczyny z Armii Krajowej”. Przy czym w tym artykule szerzej opisano, jak przedstawione kobiety uczestniczyły w działaniach wojennych i jak niektóre wykorzystywały w tym swoją urodę.
Według badania Gemius/PBI w czerwcu br. Onet.pl zanotował 16,2 mln realnych użytkowników i 1,34 mld odsłon, natomiast Fakt.pl w maju miał 6,49 mln użytkowników i 83,6 mln odsłon.
Dołącz do dyskusji: Onet i Fakt.pl po krytyce usunęły zdjęcia „najładniejszych dziewczyn Powstania Warszawskiego”