Poziom wynagrodzenia najczęstszym powodem chęci zmiany pracy
53 proc. Polaków myśli o zmianie pracy z powodu zbyt niskiego poziomu swojego wynagrodzenia. Co trzeci pracownik zamierza szukać nowego pracodawcy, bo obecny nie daje mu możliwości samorealizacji, a 22 proc. nie widzi szans na awans - wynika z badania Millward Brown.
Co piaty Polak planuje w tym roku zmienić pracę. Głównym powodem, na jaki wskazała ponad połowa zapytanych pracowników, jest zbyt niski poziom płac (53 proc. wskazań, sierpień 2014 r. - 49 proc.).
Na drugim miejscu respondenci wskazali chęć samorealizacji (32 proc., sierpień 2014 r. - 52 proc.), a jako trzeci powód wymienili brak perspektywy awansu (22 proc., sierpień 2014 r. - 59 proc.).
Podobnie jak w ubiegłym roku, przy poszukiwaniu pracy najczęściej liczymy na znajomych: 60 proc. zapytanych respondentów myślących o zmianie pracy zamierza skorzystać z ich pomocy (sierpień 2014 r. - 73 proc.). 59 proc. pracowników planuje przeglądać ogłoszenia w prasie i internecie, a 57 proc. stawia na proaktywność i zamierza samodzielnie wysłać aplikacje do wybranych przez siebie firm.
Osoby w wieku powyżej 34. roku życia częściej liczą na znajomych niż ich młodsi koledzy na rynku pracy - odpowiednio 68 proc. i 50 proc. wskazań. Ponadto, kobiety częściej przeglądają ogłoszenia w prasie i w internecie (59 proc.) niż mężczyźni (52 proc.).
Powyższe dane są częścią "Barometru Rynku Pracy 3" i zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service przez instytut Millward Brown. Badanie zrealizowano na próbie osób pracujących (N=522), dobranej z ogólnopolskiej, reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1004 (dobranych zgodnie ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania). Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby pracujących to +/-4,4%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w styczniu 2015 r.
Dołącz do dyskusji: Poziom wynagrodzenia najczęstszym powodem chęci zmiany pracy