Maciej Świrski pod lupą prokuratury. Ruszyło śledztwo dotyczące abonamentu
Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów podjęła postępowanie dotyczące działań przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrskiego. Szef KRRiT od stycznia wstrzymuje przekazywania rat abonamentu rtv większości nadawców publicznych.
Zawiadomienie w sprawie postępowania przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji złożył pod koniec lutego Paweł Majcher, likwidator w Polskim Radiu.
W środę Majcher przekazał na platformie X, że w piśmie z zeszłego czwartku Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów poinformowała o podjęciu postępowania w tej sprawie. - Chodzi o blisko 70 milionów złotych z wpływów abonamentowych, które nie trafiły do Polskiego Radia. Śledztwo zostało wszczęte na skutek zawiadomienia, które złożyłem pod koniec lutego - zaznaczył Majcher.
O tym, że środki z abonamentu RTV trafiać mają do depozytu sądowego KRRiT, zdecydowała w uchwale podjętej 7 lutego. Uznała, że wypłata wpływów z abonamentu dla mediów publicznych nastąpi po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego dotyczącym postawienia tych spółek w stan likwidacji.
Według przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego, powodem zwłoki jest niejasna sytuacja prawna Polskiego Radia.
TVP i Polskie Radio domagają się abonamentu
Decyzję KRRiT dotykają również Telewizji Polskiej. 9 kwietnia likwidator spółki Daniel Gorgosz wystosował do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty wpływów z opłat abonamentowych w wysokości 141,78 mln zł wraz z odsetkami.
12 kwietnia Polskie Radio poinformowało, że do przewodniczącego KRRiT trafiło ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłat. Chodzi o blisko 73 miliony złotych wraz z odsetkami, które nie zostały wypłacone Polskiemu Radiu.
Dołącz do dyskusji: Maciej Świrski pod lupą prokuratury. Ruszyło śledztwo dotyczące abonamentu