Rada Etyki PR apeluje do wydawców, by wyraźnie rozdzielać treści redakcyjne i marketingowe
Rada Etyki Public Relations wydała stanowisko dotyczące tzw. ukrytej reklamy, w którym zaleca, żeby odpowiednio oznaczać treści marketingowe i oddzielać je od redakcyjnych. Ponadto przestrzega wydawców przed oferowaniem reklamodawcom płatnych tekstów.
W swoim stanowisku Rada Etyki Public Relations opisuje, że w ostatnich latach powstały nowe formy specjalnej reklamy, takie jak dodatki tematyczne i wydawnicze w prasie, obejmowanie patronatem określonych tematów, oznaczanie materiałów nazwą „materiał specjalny” i inne postaci tzw. reklamy natywnej. - Rada kieruje apel do wszystkich odpowiedzialnych środowisk branży public relations, komunikacji marketingowej oraz wydawców mediów w celu zwiększenia transparentności, rzetelności i odpowiedzialności - i tym samym do podniesienia poziomu standardów etycznych całej branży zajmującej się komunikacją - czytamy w stanowisku.
Organizacja radzi, żeby w przypadku reklam prasowych, których struktura przypomina teksty redakcyjne, materiał marketingowy był wyraźnie oznaczony jako reklama, a jego czcionka podstawowa i tytułowa różniła się od czcionek stosowanych w redakcyjnej części. Odpowiednio oznaczone (jako materiał reklamowy lub sponsorowany) powinny być również wszelkie dodatki i wkładki tematyczne przygotowana na zlecenie sponsorów.
Rada zaapelowała też do wydawców, żeby nie proponowali często reklamodawcom zamieszczania tekstów płatnych - w formie wywiadów i artykułów - na stronach redakcyjnych. - Praktyka taka jest wysoce naganna, ponieważ wprowadza czytelników w błąd, podważa zasady odpowiedzialnego dziennikarstwa i rzetelnego realizowania zadań przez specjalistów public relations - ocenia organizacja.
Dołącz do dyskusji: Rada Etyki PR apeluje do wydawców, by wyraźnie rozdzielać treści redakcyjne i marketingowe