Radio Merkury może zmienić nazwę na Radio Poznań. Minister kultury wyraził na to zgodę
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodziło się na zmianę nazwy z Radia Merkury na Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu Radio Poznań (w skrócie: Radio Poznań). To ostatnia z wymaganych formalności, by taka zmiana została wprowadzona w życie.
Do tego, aby ministerstwo zgodziło się na zmianę, potrzebne były inne zezwolenia: pozytywna opinia Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zarządzenie prezydenta Poznania, który musiał zgodzić się na używanie nazwy „Poznań” w nazwie (znaku towarowym) radia. Powodem powrotu do historycznej nazwy (rozgłośnia nosiła ją aż do 1993 roku) było częste mylenie Radia Merkury z rozgłośnią komercyjną. - Czas najwyższy wrócić do korzeni - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl Filip Rdesiński, prezes Radia Merkury.
Przez najbliższy rok rozgłośnia będzie używała równolegle obu nazw: Radio Merkury i Radio Poznań. Definitywne wygaszanie nazwy „Merkury” rozpocznie się w kwietniu 2018 roku. W ten sposób - jak podkreśla Filip Rdesiński - kierowana przez niego stacja będzie spójna nazewniczo z innymi rozgłośniami regionalnymi, jak Radio Kraków, Radio Wrocław czy Radio Gdańsk.
Pozytywna decyzja ministerstwa zbiega się z rozpoczęciem uroczystych, trwających rok obchodów 90-lecia istnienia poznańskiej rozgłośni. Na początek zaplanowano uroczystą galę, w trakcie której nastąpić ma ogłoszenie dobrych informacji o powrocie do tradycyjnej nazwy. Tym samym potwierdzają się nasze informacje o nadzwyczajnie prędkim trybie procedowania przy wydaniu decyzji o zmianie nazwy wielkopolskiego radia właśnie z tym zamysłem, by zdążyć przed jubileuszem.
Z badań Radio Track wynika, że od lipca do grudnia ub.r. Radio Merkury zajmowało w Poznaniu dziewiątą pozycję wśród rozgłośni pod względem słuchalności, z udziałem w rynku wynoszącym 5,5 proc.
Dołącz do dyskusji: Radio Merkury może zmienić nazwę na Radio Poznań. Minister kultury wyraził na to zgodę