Rosja chce zablokować Wikipedię z powodu wpis o konopiach
Rosyjski regulator telekomunikacyjny Roskomnadzor chce zablokowania dostępu do Wikipedii w Rosji. Przyczyną ma być jedno z haseł dotyczące substancji narkotycznej o nazwie charas.
Charas jest gatunkiem konopi o właściwościach narkotycznych hodowanym m.in. na terenie Indii, Libanu, Pakistanu i Nepalu.
Wiosną br. prokurator z niewielkiej miejscowości Czarny Jar położonej na południu Rosji zakwestionował legalność wpisu w lokalnej wersji Wikipedii dotyczącego charas. Reakcja rosyjskiego urzędnika była o tyle dziwna, że w Czarnym Jarze nie ma problemu z narkomanią, a sama roślina nie jest hodowana w okolicach tej miejscowości. Jednak prokurator zażądał usunięcia z rosyjskiej Wikipedii artykułu dotyczącego charas. W czerwcu br. jego stanowisko poparł lokalny sąd.
W poniedziałek Roskomnadzor, rosyjska instytucja zajmująca się regulacją rynku telekomunikacyjnego, wezwał dostawców usług internetowych w Rosji do zablokowania strony zawierającej kontrowersyjny artykuł. Okazało się jednak, że Wikipedia posługuje się bezpiecznym protokołem HTTPS, który bardzo utrudnia dostawcom zablokowanie dostępu do konkretnej strony w internetowej encyklopedii.
W związku z tym Roskomnadzor zwrócił się do dostawców internetu z żądaniem zablokowania dostępu do całej Wikipedii. Regulatora nie przekonał przy tym fakt, że autorzy artykułu zmodyfikowali jego treść umieszczając we wpisie informacje o szkodliwości zażywania narkotyków oraz ostrzeżenie o tym, że w Rosji zarówno uprawianie i jak i zażywanie charasu jest prawnie nielegalne.
W poniedziałek rosyjskie strony Wikipedii funkcjonowały bez zmian i dostęp do nich nie był utrudniony. Jednak w rozmowie z „The Washington Post” Stanisław Kozłowski, dyrektor rosyjskiego oddziału fundacji Wikimedia prowadzącej Wikipedię, zapowiedział, że na rezultaty działań Roskomnadzoru i dostawców usług będzie trzeba zapewne zaczekać kilka dni. Zaznaczył też, że Wikimedia nie zamierza ulec naciskom i usunąć spornego artykułu w Wikipedii.
- Nie zamierzamy zrezygnować ze stosowania protokołu HTTPS tylko po to, by ułatwić dostawcom zadanie selektywnego cenzurowania naszych treści - podkreślił Kozłowski i przypomniał, że w przeszłości zdarzały się już w Rosji żądania usunięcia wpisów dotyczących narkotyków czy kwestii kryminalnych. Niektóre z artykułów zostały wówczas usunięte.
- W poprzednich wypadkach zawsze prowadziliśmy dialog z rosyjskimi władzami - wyjaśnił Kozłowski. - Teraz po raz pierwszy zdarzyło się, że administracja w tak autorytarny sposób podeszła do problemu wzywając do zablokowania w całości Wikipedii bez próby dialogu z nami - zaznaczył szef rosyjskiej Wikimedii.
We wtorek Roskomnadzor po protestach wyrażanych w sieci przez rosyjskich internautów oraz kontrowersjach wokół zablokowania Wikipedii wycofał się ze swojego pomysłu. Regulator oświadczył, że jest usatysfakcjonowany zmianami dokonanymi w spornym artykule, w związku z czym postanowił usunąć rosyjską wersję Wikipedii z czarnej listy blokowanych stron internetowych.
Dołącz do dyskusji: Rosja chce zablokować Wikipedię z powodu wpis o konopiach