Ruszyły konkursy do rad nadzorczych mediów publicznych. Jakie wymagania?
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpoczęła konkursy na członków rad nadzorczych mediów publicznych. Obecne kadencje członków rad upływają w pierwszej połowie 2014 roku.
Krajowa Rada na mocy ustawy wybiera po pięciu członków rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz po czterech członków rad nadzorczych w każdej z 17 spółek radiofonii regionalnej. Kandydatów do rady nadzorczej zgłaszają organy kolegialne uczelni akademickich, Mają na to czas do 30 października br.
Konkurs będzie składał się z trzech etapów. Pierwszy obejmie formalną ocenę zgłoszeń, drugi ich ocenę merytoryczną. Trzecim etapem będzie rozmowa kwalifikacyjna z wyłonionymi kandydatami.
Krajowa Rada będzie oceniała kompetencje kandydatów uwzględniając m.in. ich doświadczenie zawodowe w dziedzinie prawa, finansów, kultury i mediów, wykształcenie oraz uprawnienia zawodowe w tych dziedzinach. Oceniany będzie też przebieg dotychczasowej kariery zawodowej pod kątem niezbędnych umiejętności wymaganych do realizacji zadań mediów publicznych.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem KRRiT, kandydaci na członków rad nadzorczych nadawców publicznych będą musieli wykazać trzyletnie, a nie jak dotychczas pięcioletnie, doświadczenie zawodowe na stanowiskach związanych z działalnością gospodarczą, finansową, zarządzaniem, obsługą prawną, nadzorem właścicielskim, działalnością naukową lub działalnością twórczą w dziedzinie mediów.
Jak podaje Rada, decyzja o nowelizacji rozporządzenia została podjęta po wnikliwej analizie kandydatur zgłaszanych w pierwszym procesie wyłaniania władz mediów publicznych. - Zmiana ma umożliwić ubieganie się o piastowanie stanowisk we władzach mediów publicznych większej niż dotychczas liczbie ludzi młodych, a już posiadających doświadczenie zawodowe - czytamy w komunikacie.
Dołącz do dyskusji: Ruszyły konkursy do rad nadzorczych mediów publicznych. Jakie wymagania?