Sony testuje nowego drona: 10 kg udźwigu i prędkość ponad 160 km/h (wideo)
Aerosense, spółka joint-venture kontrolowana przez Sony, pokazała prototyp nowego drona. Pojazd będzie przeznaczony do obsługi nowego segmentu usług zapowiadanego przez japoński koncern.
Nowy dron oznaczony symbolem DTO1-E swoją konstrukcją przypomina tradycyjny samolot, jednak został przystosowany do pionowego startu i lądowania. Według zapowiedzi maszyna jest w stanie przenosić w powietrzu ładunki o ciężarze prawie 10 kg. Dron może utrzymywać się w powietrzu przez okres do dwóch godzin i latać z maksymalną prędkością przekraczającą 160 km/h.
Aerosense jest spółką, która powstała w wyniku współpracy Sony i działającego w Tokio startupu ZMP zajmującego się opracowywaniem technologii przeznaczonych do bezpilotowych pojazdów latających. Hisashi Taniguchi, dyrektor zrządzający Aerosense zapowiada, że dzięki wprowadzeniu na rynek nowego drona i związanych z nim planowanych usług firma zamierza do 2020 r. osiągnąć roczne przychody na poziomie ponad 80 mln dolarów.
Na razie nie wiadomo kiedy DTO1-E zostanie skierowany do produkcji. Sony zapowiada, że pojazd będzie miał zastosowanie komercyjne i stanie się częścią nowego segmentu usług, które zamierza zaoferować koncern. Chodzi o skierowaną na rynek korporacyjny ofertę, w ramach której firmy będą mogły wykorzystywać drony do utrzymywania i kontrolowania rozmaitego rodzaju infrastruktury, a także nadzorowania rejonów, które są trudno dostępne. Sony będzie nie tylko udostępniać bezzałogowce, zajmie się także kwestiami związanymi z przetwarzaniem zbieranych przez nie danych.
Japoński gigant elektroniczny nie jest jedynym graczem, który stara się rozwijać swoją działalność z wykorzystaniem dronów. Podobne plany mają m.in. Google, Amazon czy Facebook. Jednak rozwój tego segmentu napotyka już teraz na opór ze strony administracji niektórych krajów. Brytyjska Izba Lordów wystąpiła z projektem rejestracji dronów oraz ograniczeń w ich stosowaniu. Z kolei w Stanach Zjednoczonych Federalna Komisja Lotnictwa wprowadziła regulacje, które w praktyce czynią bardzo trudnym wykorzystanie bezzałogowców do celów komercyjnych.
Dołącz do dyskusji: Sony testuje nowego drona: 10 kg udźwigu i prędkość ponad 160 km/h (wideo)