Spadają obroty w sieciach sklepów, które nie wycofały się z Rosji
W polskich sklepach sieci handlowych, które nie wycofały się z Rosji spadły obroty wśród kupujących - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
"Dostałem dane dotyczące tego, że w tych sieciach handlowych, które nie wycofały się z Rosji, spadły obroty wśród kupujących w Polsce” - powiedział premier. "A więc ludzie rozumieją, czasami lepiej niż firmy, że dziś jest czas absolutnie wyjątkowy. Taki czas wyjątkowy wymaga wyjątkowych działań" - dodał.
Jak stwierdził premier, "przyzwoitość nakazuje" podjęcie działań, które oznaczają także straty, ale "odbywają się w imieniu walki o coś ważniejszego".
Zobacz: Francuskie firmy zostające w Rosji zbierają w internecie cięgi
Morawiecki: zrobimy wszystko, by łagodzić skutki wojny
Podkreślił, że cała Europa jest świadoma, że wojna w Ukrainie związana jest z poniesieniem kosztów. “W Polsce będziemy robić wszystko, aby łagodzić skutki tej wojny” - powiedział szef rządu.
Premier zapowiedział też wprowadzenie kolejnych odsłon "Tarczy Antyputinowskiej", aby "dawała oddech Polakom na te trudne czasy, które są przed nami"
Słowa premiera mają potwierdzenie także w analizie ekonomistów z PKO. Analitycy na podstawie danych z krat płatniczych wskazują, że w marcu sieci, które pozostały aktywne w Rosji, mają niższą dynamikę obrotów niż konkurencja.
Bojkot sieci handlowych, które nie wycofały się z Rosji, to więcej niż tylko hasła w mediach społecznościowych. Dane o płatnościach kartami @PKOBP pokazują, że sieci, które pozostały aktywne w Rosji, mają niższą dynamikę obrotów niż konkurencja. #StandWithUkraine pic.twitter.com/PuvjEX80OO
— PKO Research (@PKO_Research) March 23, 2022
W Rosji biznes prowadzą dalej głównie francuscy detaliści - Auchan, Leroy Merlin i Decathlon. W Leroy Merlin pracuje 45 tys. Rosjan. W zeszłym roku przychody firmy na tamtejszym rynku wyniosły 750 mln euro. Auchan ma w Rosji 230 sklepów, tylko w zeszłym roku zarobił tam 3,2 mld euro.
Z tamtejszego rynku wycofała się m.in. szwedzka IKEA, Jysk czy grupa LVMH, do której należy m.in. dom mody Louis Vuitton oraz luksusowe marki Christian Dior Perfums, Givenchy Perfums, Guerlain, Kenzo Perfums, Acqua di Parma, Fresh, Benefit Cosmetics, Make Up For Ever, Perfumes Loewe, Maison Francis Kurkdjian, Loewe, Jimmy Choo.
Zobacz: Renault po apelu Zełeńskiego i krytyce w internecie znów zawiesił działalność fabryki w Moskwie
Z Rosji wyszła też grupa Kering, do której należą takie luksusowe marki, jak Gucci, Balenciaga i Yves Saint Laurent. Nieczynne są również sklepy Chanel i Hermes, czasowo działalności zaprzestał producent odzieży Levi Strauss&Co.
Dołącz do dyskusji: Spadają obroty w sieciach sklepów, które nie wycofały się z Rosji
===================
NIGDY WIĘCEJ WOJNY
===================