System Mac OS od Apple może w przyszłości zbliżyć się do iOS
Kolejna generacja komputerów z systemem Mac OS może przypominać urządzenia mobilne tej firmy działające w oparciu o system iOS dzięki zwróceniu się Apple w stronę procesorów tworzonych z myślą o urządzeniach przenośnych - ocenia dziennik "Wall Street Journal".
Laptopy od lat nie stanowiły najbardziej innowacyjnej gałęzi przemysłu technologicznego, zdaniem gazety, wkrótce znów mogą stać się interesujące zarówno dla klientów, jak i dla analityków rynkowych. Choć segment tabletów i smartfonów wciąż rośnie, to właśnie komputery osobiste są narzędziem, z którego większość osób korzysta w wykonywaniu codziennych obowiązków zawodowych. Różnice między urządzeniami mobilnymi nie obejmują natomiast tylko aspektów wizualnych i funkcjonalności, zauważa "WSJ" - różnią się one również architekturą użytych w ich budowie podzespołów, zwłaszcza gdy mowa o procesorach.
Większość komputerów osobistych do tej pory obecnych na rynku wyposażona była w procesory produkowane przez Intela. Według "WSJ" sytuacja ta jednak wkrótce ulegnie zmianie, bo wielu producentów komputerów już teraz korzysta z procesorów tworzonych z myślą o urządzeniach mobilnych. Stosowane są one np. w komputerach działających w oparciu o system operacyjny Google Chrome, pojawiają się również w urządzeniach projektowanych z myślą o systemie Microsoft Windows. Apple już teraz projektuje własne procesory - i jak zauważa dziennik, wkrótce mogą one znaleźć się w komputerach osobistych tej firmy.
Zdaniem "WSJ", zastosowanie procesorów tego rodzaju zmieni myślenie o laptopach i oczekiwania klientów wobec sprzętu elektronicznego. Nie oznacza to koniecznie fizycznych zmian w wyglądzie urządzenia, takich jak np. zamiana tradycyjnej klawiatury na ekran dotykowy. Apple już wcześniej wypróbowało propozycję narzędzia pracy pozbawionego fizycznej klawiatury, którym był iPad Pro - jego w miarę stałe wyniki sprzedaży są jednak komunikatem jasno precyzującym, że urządzenia mobilne nie zajmują pierwszego miejsca wśród maszyn wybieranych do realizacji codziennych obowiązków w pracy.
Procesory mobilne zyskują nowe możliwości i są rzadziej spotykane w dużych komputerach przeznaczonych do wykonywania wymagających zadań obliczeniowych. Pozwalają także na integrację sprzętu z różnego rodzaju nowoczesnymi czujnikami, jak np. te, w które wyposażony jest flagowy smartfon Apple - iPhone X, gdzie odpowiadają za funkcje rozpoznawania twarzy. Procesory tego rodzaju stanowią także bramę do szerszego rozwoju funkcjonalności sztucznej inteligencji, która może pozwolić np. na budowę lepszych narzędzi rozpoznawania głosu.
Zdaniem "WSJ" możliwe jest, że Apple w przyszłości podejmie decyzję o spowolnieniu prac nad rozwojem technologicznym swoich najtańszych komputerów, a więcej pracy włoży w propozycję urządzeń wyposażonych w procesory mobilne, dziś znane z iPadów i iPhone'ów, które pozwolą na rozwój możliwości modelowania przestrzennego, wizualnego i dźwiękowego w komputerach tej firmy.
Dołącz do dyskusji: System Mac OS od Apple może w przyszłości zbliżyć się do iOS