SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ministerstwo szykuje przepisy dot. AI. Będzie sześć rozwiązań

Ruszają konsultacje społeczne projektu w sprawie sztucznej inteligencji - poinformował w środę wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. Dodał, że chodzi o to, by wspólnie wypracować najbardziej optymalne rozwiązania m.in. w zakresie procedur i form wsparcia rozwoju AI.

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski, fot. x.com/CYFRA_GOV_PL Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski, fot. x.com/CYFRA_GOV_PL

Podczas środowej konferencji w Ministerstwie Cyfryzacji Standerski przekazał, że zakończono prace nad projektem ustawy dotyczącym AI i w środę ruszyły konsultacje społeczne. Chodzi o to, by zebrać opinie i uwagi od obywateli, organizacji pozarządowych, firm oraz instytucji publicznych.

"Rozpoczynamy dzisiaj konsultacje, by wspólnie wypracować najbardziej optymalne rozwiązania, w szczególności w zakresie procedur i form wsparcia rozwoju AI" – powiedział, cytowany w komunikacie resortu, wiceminister cyfryzacji.

Sześć narzędzi w projekcie ustawy o AI

W projekcie ustawy Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało model uregulowania kwestii rozwijania AI, a szczególny nacisk został położony na sześć rozwiązań, które mają pozwolić na optymalne i elastyczne wykorzystywanie tej technologii.

Czytaj też: Powstanie instytut badawczy ds. sztucznej inteligencji. Kierować ma nim prof. Sankowski

Zapowiedziano powołanie Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji, jako nowego, kolegialnego organu, który będzie monitorować rynek i wspierać przedsiębiorców. Poinformowano również o powołaniu Rady Społecznej jako organu opiniodawczego, która będzie złożona z przedstawicielek i przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków zawodowych oraz przedsiębiorców. Do jej zadań będzie należało m.in. współkształtowanie polityki AI w Polsce.

Wśród rozwiązań znalazło się także upowszechnienie stosowania systemów AI, w tym systemów wysokiego ryzyka, poprzez zapewnienie szerokiego dostępu do technologii AI z uwzględnieniem bezpieczeństwa użytkowników.

Planowane są również interpretacje generalne i indywidualne dla firm, które mają zapewnić stabilność i przewidywalność działania przedsiębiorstw, które korzystają z technologii AI. Zapowiedziano coroczną informację o mocach obliczeniowych i energii na potrzeby AI oraz rekomendacje najlepszych praktyk w wykorzystaniu AI.

Trzeba wdrożyć unijne rozporządzenie o sztucznej inteligencji

Resort cyfryzacji poinformował o dwóch kluczowych terminach dotyczących wdrożenia przepisów o AI. Europejskie przepisy dotyczące systemów zakazanych będą obowiązywać od 2 lutego 2025 r., a ostateczne terminy, do których należy wprowadzić wszystkie regulacje, upływają 2 sierpnia 2027 r.

Standerski zaznaczył, że projekt ustawy dot. AI jest "jednym z pierwszych w całej Unii Europejskiej". "Dzisiaj przedstawimy go państwu, ale także wyślemy go do naszych partnerów w Unii Europejskiej, do innych państw członkowskich w ramach dobrych praktyk, żeby inne państwa również mogły korzystać z naszych polskich rozwiązań i wdrażać je w swoich państwach" - przekazał.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

12 lipca br. opublikowano Rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act), które ustala zasady dotyczące rozwoju, wdrażania i używania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej. Polska rozpoczęła wtedy prace nad projektem ustawy, która umożliwi stosowanie tych przepisów w kraju.

Jak przekazało Ministerstwo Cyfryzacji, nowa ustawa ma wspierać innowacje i zrównoważony rozwój sztucznej inteligencji. Jej celem jest stworzenie przepisów, które z jednej strony pozwolą na rozwój AI, a z drugiej zapewnią bezpieczeństwo oraz ochronę praw obywatelek i obywateli.

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo szykuje przepisy dot. AI. Będzie sześć rozwiązań

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janko
A kiedy zaczną działać i bys jednolite już działające systemy kupione przez Państwo i samorządy?
4 1
odpowiedź
User
Błazen
Zaorali IDEAS NCBR zajmujące się AI, zaorali superkomputer do AI powstający w AGH, a teraz pudrują trupa, żeby żelazny elektorat się uspokoił. Uśmiechajmy się szeroko.
5 1
odpowiedź
User
0
Totalna kompromitacja cherubinka Standerskiego, który zrobił ustawę o komisji AI, a nie o samym AI czy jego wsparciu.
3 0
odpowiedź