Co najmniej do końca 2024 roku serwis sportowy nie zniknie z Telegazety TVP
Telewizja Polska prowadzi przetarg na zakup usługi dostarczania wyników sportowych i danych statystycznych do serwisu internetowego TVP Sport, aplikacji mobilnych, Smart TV oraz telegazety w latach 2023-2024. Oznacza to, że na przykład pozbawieni internetu widzowie będą mogli korzystać z serwisów sportowych za pośrednictwem teletekstu nadawcy publicznego.
Postępowanie przetargowe rozpoczęło się 22 lutego, a otwarcie ofert przewidziano na 16 marca.
Z zamówienia wynika, że zwycięzca postępowania będzie musiał dostarczać m.in. informacje o wynikach na żywo, kartkach i karach, zmianach na boisku, składach drużyn, dotyczące imienia i nazwiska oraz narodowości sędziego, strzelców golów i wykorzystanych rzutów karnych, a także historyczne wyniki.
Ponadto ma odpowiadać za przygotowywanie tabeli i rankingów m.in. Pucharu Świata w Skokach Narciarskich, Turnieju Czterech Skoczni, terminarzu gier, klasyfikacji strzelców oraz statystyki sezonowe zawodników i klubów. TVP nie zdradza wartości zamówienia.
Alternatywa dla internetu?
Choć wielu nadawców z całego świata zrezygnowało z teletekstu, którego początki sięgają lat 70., to Telewizja Polska nie zamierza tego uczynić.
- Telewizja Polska obserwuje przyzwyczajenia oraz potrzeby swoich widzów i nie zamierza rezygnować z Telegazety. Jest to nadal ważne źródło informacji dla około 1,5-milionów użytkowników, którzy miesięcznie korzystają z tego najpopularniejszego w Polsce teletekstu. Telegazeta spełnia funkcję informacyjną, ale też jest wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami. Za jej pośrednictwem wyświetlane są np. linie dialogowe filmów i seriali – informowało przed miesiącem Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.
Nadawca publiczny twierdzi, że usługa może mieć szczególne znacznie dla osób bez dostępu do sieci.
- Telewizja Polska rozwijając swoją obecność w przestrzeni interaktywnej, nie zapomina o widzach przyzwyczajonych do mediów tradycyjnych. Wg GUS 7 proc. polskich gospodarstw domowych ciągle nie posiada dostępu do Internetu - dla tych odbiorców Telegazeta jest formą szybkiego dostępu do wiadomości sportowych, aktualnych wydarzeń, programu tv czy pogody - argumentował nadawca publiczny.
Z badania Research Collective z grudnia 2021 roku wynikało że z Telegazety TVP miesięcznie korzysta półtora miliona użytkowników. 79 proc. użytkowników to ludzie w przedziale wiekowym 30-75 lat, którzy na stronach teletekstu spędzają minimum 10 minut na sesję. W grudniu 2019 roku użytkowników Telegazety miało być 2,7 mln, a w połowie lat 90 nawet 20 mln. Nad Wisłą usługa została uruchomiona 29 grudnia 1988 roku.
Strony o sporcie jednymi z najpopularniejszych
Choć wiadomości ze świata sportu ze zdjęciami i materiałami wideo, tabele z wynikami można znaleźć na portalu tvpsport.pl i w aplikacji mobilnej TVP Sport, to nadal sporo osób sięga po nie do „Telegazety”. - Najczęściej odwiedzane strony telegazety to: wiadomości sportowe, aktualne wydarzenia, program TV i pogoda. Ścieżka dialogowa wyświetlana w sygnale telegazety pełni też rolę wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami – zdradził latem nadawca publiczny.
Serwis sportowy Telegazety jest dostępny na jej 200 stronie. Można tam znaleźć aktualności dotyczące piłki nożnej, żużla, rozrywek ligowych, Pucharu Świata w Skokach Narciarskich, Formuły 1, tenisa, a także komentarze i felietony sportowe. Na 800 stronie dostępne są wyniki sportowe. Można na przykład śledzić aktualnie rozgrywane mecze piłkarskie po wybraniu pilotem liczby 801. Wówczas „Telegazeta” nie zajmuje całego ekranu telewizyjnego, tylko w dolnej części informuje o wynikach.
Dołącz do dyskusji: Co najmniej do końca 2024 roku serwis sportowy nie zniknie z Telegazety TVP