Trwa wyprzedaż w ITI. Legia Warszawa sprzedana
Grupa ITI zdecydowała o sprzedaży Legii Warszawa. Piłkarski klub ze stolicy przejmują jego obecny prezes Bogusław Leśnodorski i Dariusz Mioduski, partner w interesach Jana Kulczyka.
Większościowym udziałowcem Legii Warszawa (z 80 proc. jej aktywów) został Dariusz Mioduski, który jest obecnie członkiem rady nadzorczej klubu. To menedżer, prawnik i były partner w interesach Jana Kulczyka, a przez ostatnie lat prezes Kulczyk Holding. 20 proc. udziałów trafiło do Bogusława Leśnodorskiego, prezesa Legii od grudnia 2012 roku. Wartość transakcji nie została ujawniona.
- Jestem bardzo szczęśliwy, bo kupno Legii jest połączeniem moich osobistych pasji i marzeń z kompetencjami, które zbierałem przez 24 lata kariery zawodowej jako prawnik, menedżer i inwestor. Mam długoterminowe i bardzo ambitne plany wobec Legii - deklaruje Mioduski w komunikacie prasowym udostępnionym przez klub. - Zamierzam wraz z Bogusławem Leśnodorskim kontynuować tworzenie nowego standardu zarządzania klubem piłkarskim w Polsce - zapowiada.
Grupa ITI zarządza Legią Warszawa od 2004 roku, kiedy kupiła 80 proc. jej udziałów od Pol-Motu, a w 2008 roku przejęła pozostałe 20 proc. od CWKS. Obecnie klub ma wobec firmy ok. 250 mln zł długu, którego część przy obecnej sprzedaży ma zostać umorzona.
- Legia, która przez 10 lat była częścią Grupy ITI, stanowiła dla nas, jako właścicieli, wielkie wyzwanie, gdyż biznes sportowy z jednej strony rządzi się własnymi prawami, a z drugiej musi dostosować się do realiów rynkowych. Tym bardziej cieszymy się, że sprzedajemy klub, który ma zbilansowany budżet, dysponuje zapleczem w postaci nowoczesnego stadionu i jednocześnie osiąga sportowe sukcesy, będąc liderem polskiej Ekstraklasy. Nowi właściciele Legii dobrze znają spółkę i jej potencjał, bo już od 2012 roku aktywnie uczestniczą w zarządzaniu Klubem. Mamy przekonanie, że zapewni to Legii dalszy rozwój, zgodny z jej ambicjami i możliwościami. Chciałbym podziękować wszystkim zawodnikom, trenerom oraz pracownikom Klubu za dobrą współpracę przez ostatnią dekadę - powiedział Wojciech Kostrzewa, prezes i dyrektor generalny Grupy ITI.
O tym, że ITI chce pozbyć się Legii, mówiło się co najmniej od wiosny 2012 roku, gdy z rady nadzorczej klubu wycofał się Mariusz Walter. Wtedy pojawiły się doniesienia o zainteresowaniu Legią ze strony wydawnictwa Ringier Axel Springer i Józefa Wojciechowskiego (byłego właściciela Polonii Warszawa), ale przedstawiciele ITI zapewniali, że klub nie jest na sprzedaż (więcej na ten temat).
Grupa ITI od dwóch lat wyprzedaje swoje aktywa, co ma zmniejszyć jej zadłużenie. Najpierw sprzedała swojej spółce córce TVN platformę cyfrową N, by potem platformę i mniejszościowe udziały w TVN zbyć na rzecz francuskiego koncernu Vivendi. Z kolei spółka TVN w 2012 roku sprzedała portal Onet wydawnictwu Ringier Axel Springer Media AG (zobacz szczegóły), a ITI w ub.r. sprzedało sieć Multikino firmie Vue-Entertainment (przeczytaj o tym więcej).
Obecnie Grupa ITI pozostaje jedynie większościowym udziałowcem TVN, ale Vivendi ma opcję na przejęcie pakietu kontrolnego tej stacji w ciągu kilku lat.
Dołącz do dyskusji: Trwa wyprzedaż w ITI. Legia Warszawa sprzedana