UOKiK ostrzega przed groźnymi zabawkami
Ponad 1200 przebadanych zabawek. Blisko 40 proc. stwierdzonychnieprawidłowości. Inspekcja Handlowa na zlecenie Urzędu OchronyKonkurencji i Konsumentów przeprowadziła kolejną kontrolę zabawek.
Wyniki kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlowąpokazały, że duża grupa zabawek dostępnych na polskim rynku zamiastcieszyć, zagraża najmłodszym konsumentom. Inspekcja zwróciłaszczególną uwagę na rozwiązania konstrukcyjne, oznakowanie,informacje dołączane do produktów oraz instrukcje i ostrzeżenia,które warunkują bezpieczne użytkowanie. Nieprawidłowościstwierdzono w 36 proc. przebadanych produktów.
Kontroli poddano 1227 zabawek. Zdecydowana większość z nich zostaławyprodukowana poza granicami naszego kraju. Efektem badań byłowykrycie licznych wad konstrukcyjnych. Zakwestionowano równieżniedbałe wykonanie - ostre krawędzie czy też szczeliny stanowiącepotencjalne źródło zagrożenia dla dziecka.
Część skontrolowanych zabawek nie została prawidłowooznakowana. Uchybienia dotyczyły np. braku nazwy i adresuproducenta. Ponadto przedsiębiorcy często nie dołączali ostrzeżeńani informacji o ryzyku związanym z używaniem zabawek przez dzieciponiżej 3 roku życia. W ten sposób najmłodsi konsumenci korzystaliz wyrobów niezgodnie z ich przeznaczeniem i bez należytej opieki zestrony dorosłych, co - jak wynika z analiz Inspekcji Handlowej -jest najczęstszym powodem wypadków.
Wśród zakwestionowanych produktów znalazły się m.in. pistolet nastrzałki z przyssawką, stwarzający ryzyko udławienia się lubuduszenia w przypadku ich połknięcia, czy też zestaw rycerski,którego elementy mogły spowodować zranienie dziecka.
Jak wynika z informacji UOKiK, liczba nieprawidłowościzwiązanych z zabawkami co najmniej od 2 lat utrzymuje się napodobnym poziomie. Wiele w zakresie bezpieczeństwa zależy równieżod dorosłych, którzy powinni zwracać uwagę na prawidłoweoznakowanie kupowanych towarów. Urząd przypomina, na co zwracaćuwagę wybierając zabawki.
Po pierwsze - sprawdź, czy zabawka nie posiada drobnychelementów, które mogą zostać połknięte przez dziecko oraz czyzostały one należycie przymocowane - tak, aby dziecko nie mogłoich samodzielnie odczepić.
Po drugie - wyroby dla dzieci powinny być wykonana z trwałego,bezpiecznego materiału. Konieczne, by zostały precyzyjniewykończone - nie mogą mieć ostrych krawędzi, bądź widocznychjeszcze przed zakupem uszkodzeń.
Po trzecie - zabawka musi posiadać odpowiednie oznaczenia oprzeznaczeniu dla danej grupy wiekowej. Im dziecko jest starsze,tym stopień skomplikowania i liczby detali może być większy.
Po czwarte - produkty przeznaczone dla dzieci nie mogą stwarzaćzagrożenia dla dziecka w kontakcie w oczami, śluzówką czy skórą.Sprawdzaj ich skład na opakowaniu. Niektóre substancje, np. ftalanyobecne w składzie części plastikowych mogą być przyczyną alergii,powodować uszkodzenia wątroby i nerek, mieć działanierakotwórcze.
Po piąte - zabawki, przy użyciu których dziecko może sięprzemieszczać muszą mieć łatwy i skuteczny system hamowania, aelektryczne nie mogą być zasilane prądem o napięciu przekraczającym24V.
Ustalenia kontroli dały podstawę do skierowania do organówścigania 44 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa polegającego nawprowadzeniu do obrotu wyrobów niespełniających zasadniczychwymagań. Jednocześnie do Inspekcji Handlowej przekazano aktakontroli 45 zabawek w celu wszczęcia postępowaniaadministracyjnego.
Urząd przypomina - rodzice, którzy zakupili zabawkę zagrażającądziecku powinni niezwłocznie powiadomić o tym Inspekcją Handlową -informuje Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.
Dołącz do dyskusji: UOKiK ostrzega przed groźnymi zabawkami